Stranieri: Bicfalvi, Pușcaș și Matei au marcat pentru echipele lor

Fotbaliștii români care evoluează în campionatele din afara țării au avut evoluții bune sâmbătă. Mijlocașul Eric Bicfalvi a înscris un gol în meciul terminat la egalitate, 1-1, cu formaţia ŢSKA Moscova, în etapa a 20-a a campionatului Rusiei.

Bicfalvi a marcat în minutul 72. Fernandes, în minutul 90+1, a punctat pentru echipa moscovită. Eric Bicfalvi a evoluat pe toată durata partidei şi a primit un cartonaş galben în minutul 53.

Ural ocupă locul şase în clasament, cu 25 de puncte, iar ŢSKA Moscova este pe doi, cu 35 de puncte. Lider este Zenit Sankt Petersburg, care are 45 de puncte.

Și George Puşcaş a marcat pentru Reading un gol, în victoria cu 2-0 în faţa formaţiei Barnsley, în etapa a 36-a a ligii a doua din Anglia. Puşcaş a marcat în minutul 60. Primul gol al partidei a fost înscris de Meite, în minutul 18.

Reading ocupă locul 16 în clasament, cu 45 de puncte, iar Barnsley este pe 23, cu 34 de puncte.

Un alt român, Florentin Matei a înscris un gol pentru Apollon Limassol, care s-a impus în deplasare, cu scorul de 3-1, în faţa formaţiei Nea Salamina, în campionatul Ciprului.

Matei a marcat în minutul 64. Celelalte goluri ale învingătorilor au fost înscrise de Papoulis ’14 şi Sardinero ’87, iar pentru gazde a marcat Onuegbu ’62 (penalti).