Manita pentru România. Contra și-a anunțat plecarea de la națională

Fără nicio șansă de a termina pe locul secund în grupa din preliminariile Campionatului European, România și-a arătat limitele și în Spania. Selecționata iberică a învins selecționata lui Contra cu scorul de 5-0 (4-0), la Madrid.

A fost cea mai drastică înfrângere pentru tricolori de la meciul cu Serbia din martie 2010.

Pe Wanda Metropolitano, în fața a 40 000 de spectatori, Spania a deschis scorul repede prin Fabian Ruiz, în min. 8. El a trimis lejer în plasă din şase metri, un balon respins în faţă de Tătăruşanu.

După 25 de minute, Gerard Moreno a marcat cu capul de la 11 metri, trimiţând plasat balonul, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Ruiz. ;

Înainte de pauză, Spania a mai înscris de două ori.În minutul 43, Gaya a centrat de pe partea stângă, Gerard Moreno s-a "descotorosit" de Toşca în şase metri şi a marcat uşor;

În prelungirile primei părți, Gerard Moreno a şutat la poartă din poziţie lateral-dreapta, iar Rus a deviat balonul în plasă, la colţul scurt al porţii apărate de Tătăruşanu.

Repriza a doua a fost dominată tot de spanioli, care au mai înscris doar o dată, pe final. Oyarzabal a marcat cu un şut plasat de la 17 metri.

Spania: Kepa - Carbajal, Sergio Ramos (Raul Albiol '63), Inigo Martinez, Gaya - Fabian Ruiz, Busquets, Saul - Gerard Moreno (Oyarzabal '57), Morata, Santi Cazorla (Paco Alcacer '68). Selecţioner Robert Moreno.

România: Tătăruşanu - R. Benzar, Ad. Rus, Nedelcearu, Toşca - T. Băluţă, R. Marin (Cicâldău '65) - I. Hagi (Nistor '73), Stanciu, Fl. Coman (Mitriţă '57) - Puşcaş. Selecţioner Cosmin Contra.

Tricolorii se mai pot califica la Euro-2020 dacă, în martie, vor câştiga play-off-ul din Liga Naţiunilor.

Cosmin Contra a confirmat după meci că nu va mai continua la conducerea tehnică a echipei naţionale. "Decizia era luată după meciul cu Suedia, de a nu mai continua la echipa naţională pentru că nu mi-am îndeplint obiectivul”, a spus Contra

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.