Derby-ul și-a respectat statutul. Calitate fotbalistică, incidente în tribune, rezultat egal

Peste 30 000 de spectatori au asistat pe Arena Națională la confruntarea dintre FCSB şi Dinamo, contând pentru etapa a 12-a. Declarațiile războinice de dinaintea jocului au crescut nivelul de presiune, iar acest lucru s-a văzut și pe teren și în tribune.

Meciul în sine ne-a oferit multe ocazii, dar la final tabela indica un rezultat egalitate, 1-1. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză.

Prima reușită a venit repede, după doar nouă minute. Oaspeții au deschis scorul în urma unei faze fixe. Denis Ciobotariu a marcat cu capul, după un corner executat din partea dreaptă de căpitanul Dan Nistor.

FCSB a replicat, a început să controleze jocul și a restabilit egalitatea în minutul 28. Florinel Coman a marcat cu un șut din interiorul carerului, la colțul lung, după mai multe driblinguri ale lui Florin Tănase.

Repriza secundă a aparținut tot lui FCSB, care a ratat câteva ocazii importante prin Harlem Gnohere și Florinel Coman. Atacantul francez a cerut, la o fază din ultimele 20 de minute, o lovitură de pedeapsă, după un fault al lui Mihai Popescu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Dinamo a ieșit în evidență prin fazele fixe executate de Dan Nistor, dar Daniel Popa și Mattia Montini nu au fost prea inspirați în fața porții.

"Am avut mai multe ocazii şi mult mai clare. Am încercat să aducem un plus în a doua repriză, am început cu anumită strategie, după care am primit acel gol şi a trebuit să schimbăm din mers, dar băieţii s-au descurcat şi au reuşit să îşi creeze mai multe ocazii decât adversarul. Din păcate nu am reuşit să marcăm, dacă eram mai atenţi la finalizare era o victorie meritată”, a declarat antrenorul lui FCSB, Bogdan Argeș Vintilă.

“Un rezultat bun pentru toată lumea, şi noi puteam câştiga şi ei. Mulţumesc suporterilor, o atmosferă fantastică. Nu ştiu cât de departe e play-off-ul. A fost un meci dificil, pentru că a fost foarte bun, am avut ocazii, la fel şi ei, dar simt că am fi putut câştiga. Ne-am pierdut concentrarea şi au înscris. Trebuie să muncim mai mult, dacă ne concentram tot meciul am fi câştigat. Trebuie să luptăm mai mult”, a spus Dusan Uhrin la Digi Sport.

Meciul a consemnat și incidente, scandări rasiste din tribune, dar și o bătaie pe teren, tot între fani. Suporteri dinamovişti şi ai FCSB au intrat pe teren după finalul jocului şi între ei s-a iscat o altercaţie. Şase persoane au fost identificate de jandarmi şi sancţionate cu câte 500 de lei fiecare şi interzicerea accesului de a mai participa la partide de fotbal, pe o perioadă de un an

După această remiză, cele două echipe rămân pe locurile 9 și 10 în clasament. FCSB are 15 puncte, iar Dinamo cu unul mai puțin, 14.