Revanșa străinilor! CSM Reșița - Rapid 1-2

Autor: Viorel Berbece

Rapidul a obținut o victorie importantă, pe un teren greu, la Reșița, grație mai ales evoluției jucătorilor străini, atât de contestați în acest debut de campionat.

Într-o atmosferă incendiară, rosso-neri din Banat au început mai bine partida, reușind să deschidă scorul repede. După ce o minge a căzut pe transverala porții apărate de Tătaru, același portar de 17 ani a ieșit greșit la cornerul imediat următor, iar Ehmann a înscris, la fel cum o făcuse și cu U Cluj (min. 18).

Dar bucuria nu a ținut prea mult pentru trupa lui Leontin Doană, care a primit o lovitură importantă doar trei minute mai târziu. Francezul Labeau și-a arătat încă o dată viteză, a scăpat spre poarta lui Zimmerman, iar Ehmann nu a avut ce face și a trebuit să-l faulteze în postură de ultim apărător. Acest moment a însemnat practic ieșirea Reșiței din joc pentru o bună perioadă de timp.

Egalarea a venit cu cinci minute înainte de pauză, culmea, pe un contraatac al formației giuleștene. Argentinianul Roskopf l-a driblat elegant pe Vădrariu și a centrat în fața porții, de unde austriacul Djuric a finalizat pentru primul său gol stagional.

Repriza secundă a început cu o ocazie importantă pentru Roksopf, dar apoi jocul ofensiv al Rapidului a suferit pentru multă vreme sau poate că apărarea Reșiței a fost prea bine organizată. Cert e că echipa lui Daniel Pancu a căutat golul abia în ultimele douăzeci de minute, dar și ce ocazii a avut atunci! În minutul 77, Zimmermann a scos excelent lovitura de cap trimisă de Roskopf, apoi Dodoi a trimis în spațiu din doar șase metri, cinci minute mai târziu.

Dar golul victoriei a venit totuși pentru Rapid. În minutul 88, la un corner, mingea a ajuns în șase metri la Roskopf, iar argentinianul nu a mai ratat, fiind decisiv pentru a doua oară consecutiv pentru „feroviari”. Culmea e că Rapidul putea pierde două puncte mari pe final, dar Tătăru a atins mingea suficient încât să devieze în bară mingea trimisă cu capul de Marius Coman, uitat în centrul careului.

2-1 pentru Rapid, așadar, care acumulează 10 puncte, ajunge la cea de-a doua victorie consecutivă, dar mai ales câștigă într-o deplasare dificilă, de unde nu multe echipe vor pleca cu puncte. Este un mare rezultat pentru moralul echipei, mai ales cel al jucătorilor străini, dar și pentru antrenorul Daniel Pancu. În schimb, Reșița bifează a doua înfrângere la rând și nu ar fi rău să mai aducă întăriri, pentru un sezon complicat de ligă secundă.

CSM Reşiţa: Zimmermann (cpt.) - Banac, Vlădia, Ehmann, Vădrariu - Danci, C. Cristea - Săulescu (Velici 74'), Poiană, Dat (Andr. Rus 90') - D. Ene (M. Coman 53')

Rapid: Al. Tătaru - I. Voicu (cpt.), Bg. Manole, Mallo, Oanea - Jorza, Djuric - Sefer (Pănoiu 67'), Roskopf, Hlistei (Goge 79') - Labeau (Dodoi 60')

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.