EDITORIAL/ Bend it like Harry Wilson, puștiul care nu știe să înscrie goluri urâte

Autor: Flaviu Ilie

Manchester City a învins-o cu 3-1 pe Bournemouth în deplasare astăzi, iar cetățenii se îndreaptă către o altă stagiune dominantă. Bla, bla, bla. Nimic nou aici.

Dar în meciul de azi, altceva a luat lumina reflectoarelor. Sau altcineva. Mai exact Harry Wilson, tânărul împrumutat de Liverpool către Cireșe.

Ca în orice poveste fericită, începutul a fost unul dificil și anevoios. Charlie Daniels a ieșit accidentat după o centrare, iar verdictul așteptat nu va fi unul fericit pentru veteran.

Locul i-a fost luat de Wilson în minutul 37, iar galezul a isprăvit un gol de zile mari zece minute mai târziu, în prelungirile primei reprize.

Harry nu a ezitat să ia balonul în brațe în momentul în care arbitrul a dictat lovitura liberă de la 25 de metri. Și-a așezat-o după cum a preferat și a așteptat să se scurgă timpul până la fluierul arbitrului.

Am putea descrie această reușită fabuloasă cu zeci de epitete și comparații, dar un videoclip este mult mai concludent pentru această artă -pentru că nu o putem numi altfel- de lovire a balonului.

Mai interesant este faptul că această execuție nu este doar o întâmplare. Wilson a debutat etapa trecută la Bournemouth cu gol. Și ce să vezi?! Tot din afara careului. Puștiu' nu știe să dea goluri urâte.

De la începutul sezonului 2018/19, galezul a punctat de 13 ori din afara careului. 11 dintre goluri au venit pe când acesta îmbrăca tricoul lui Derby County în Championship. Astfel, el depășește orice jucător din primele ligi ale fotbalului din Albion.

Printre victimile lui se numără și Manchester United. Cu diavolii, Wilson a punctat într-un meci din Cupa Ligii, chiar pe Old Trafford. Pare că are o afinitate pentru cluburile dintr-un anumit oraș. În acest caz, ar trebui să știm la ce să ne așteptăm dacă o va înfrunta pe Wigan curând.

În urmă cu 15 ani, pe când tânărul Harry avea doar șapte ani, bunicul său a decis că trebuie să îi arate într-un fel sau altul că are încredere în calitățile lui.

Așa că a decis să parieze 50 de lire sterline că Wilson va juca cel puțin un meci pentru Țara Galilor. Încrederea bunicului a fost răsplătită repede, în 2013, când jucătorul ce aparține de Liverpool a debutat în naționala lui Bale&Co.

Bătrânul a încasat suma de 125000 de lire sterline, însă nimic nu valora mai mult decât sentimentul de mândrie față de nepotul său

Va fi interesant să vedem ce soartă va avea Harry Wilson odată cu încheierea împrumutului la Bournemouth, având în vedere ce competitori are în atacul lui Liverpool. Dar până atunci, să ne bucurăm de ce produce pentru Cireșe, că nu-i deloc rău.