CFR Cluj a pierdut la limită duelul cu Slavia Praga. Omrani a ratat un penalty pe final

Autor: Flaviu Ilie

CFR Cluj nu a reușit să treacă peste euforia succesului de la Glasgow și a pierdut la limită manșa tur din playoff-ul Ligii Campionilor, 0-1 cu Slavia Praga.

Elevii lui Dan Petrescu au început curajos partida, iar Țucudean a avut prima ocazie a partidei. Omrani l-a lansat pe acesta, însă Hovorka l-a ajuns din urmă și i-a suflat balonul în momentul sutului.

Cehii au început să domine, însă fără prea mari ocazii. Olayinka a fost cel mai periculos om al Slaviei.

Țucudean a fost din nou aproape de gol în minutul 27, în urma unor bâlbâieli în apărarea adversă, dar lovitura sa de cap a fost respinsă de Kolar.

La faza imediat următoare, Slavia a deschis scorul. Stanciu a executat un corner către Masopust, aflat la marginea careului, iar acesta a profitat de o eroare a lui Arlauskis și a înscris de la distanță.

Cehii au continuat să forțeze și în finalul reprizei, însă elevii lui Dan Petrescu au supraviețuit asaltului și la pauză scorul a rămas 0-1.

Clujenii au ieșit mai montați de la cabine și au fost aproape să egaleze în minutul 51, dar execuția lui Rondon a lovit doar bara.

CFR a dominat static restul reprizei, fără prea mari ocazii, însă cea mai bună șansă a venit în minutul 77, când arbitrul Cakir a acordat un penalty după o intervenție asupra lui Omrani.

Tot Omrani a fost și executantul penalty-ului, însă Kolar a ghicit colțul execuției lui Bilel și a reușit să respingă balonul.

Slavia s-a impus cu 1-0 în Gruia și are prima șansă la calificare. Returul de la Praga se va disputa pe 27 august.

CFR Cluj: Arlauskis - Susici, Cestor, Burcă, Camora - Luis Aurelio (Păun '72), Bordeianu (Hoban '87), Djokovici - Deac, Ţucudean (Rondon '46), Omrani. Antrenor Dan Petrescu;

Slavia Praga: Kolar - Coufal, Hovorka, Kudela, Boril - Soucek, Traore (Kral '63) - Masopust (Holes '84), Stanciu, Olayinka - Van Buren (Skoda '68). Antrenor Jindrich Trpisovsky.

Autor: Mihai Constantin / 16 Apr. 2024