VIDEO/ George Pușcaș, încântător la primul meci pe teren propriu pentru Reading

Autor: Flaviu Ilie

George Pușcaș a marcat primele sale goluri în Championship pentru Reading, în victoria de pe Madejski Stadium împotriva lui Cardiff City.

Atacantul român venea după un gol marcat în Cupa Ligii împotriva celor de la Wycombe Wanderers.

Prima reușită a venit în minutul 25 după o fază superbă. "Pușki" a luat mingea din propria jumătate și a inscris după o cursă superbă în bandă.

Puscassss

Check out this video on Streamable using your phone, tablet or desktop.

Golul doi a picat cu cinci minute înainte de pauză. Pușcaș a finalizat centrarea lui Swift după o demarcare foarte bună la prima bară.

Puscassss 2-0

Reading s-a impus la scor de neprezentare în cele din urmă după ce Swift a marcat golul de 3-0. Scorul putea fi și mai drastic, dar Meite a ratat un penalty în prelungiri.

Opt milioane de euro a plătit clubul din Albion pentru transferul lui George Pușcaș de la Inter Milano.

Presa din Anglia a fost impresionată de prestațiile lui "Pușki". Iată ce au notat Sky Sports și BBC.

”Două goluri marcate de George Pușcaș au adus Reading în avantaj. Primul a venit după o cursă din propria jumătate, iar cel de-al doilea a venit după o finalizare de atacant veritabil. Calitățile românului sunt evidente”-SkySports.

"Dumnezeule mare, ce mod de a debuta pe teren propriu pentru Reading! George Puşcaş a deschis scorul pentru gazde, cu un efort solitar superb. A preluat mingea în propria jumătate, l-a întors pe toate părţile pe Will Vaulks, pentru ca apoi să tragă superb la colţul lung. O reuşită fantastică".-BBC