Liga 2: FC Argeș câștigă la limită derby-ul etapei a treia împotriva "U" Cluj

Autor: Flaviu Ilie

În derby-ul etapei a treia din Liga 2, FC Argeș a trecut la limită de "U" Cluj, scor 1-0. Reușita i-a aparținut lui Ionuț Năstăsie și a venit în urma unui meci dominat cap-coadă de trupa din Trivale.

După un joc dominat static de elevii lui Nicolae Dică, în minutul 23 a venit și prima ocazie a partidei, în urma unei lovituri libere.

Buhăescu a primit o centrare în fața porții, însă nu a putut finaliza deoarece a fost jenat de un fundaș al clujenilor. Argeșenii au cerut penalty la această fază.

FC Argeș a continuat să controleze partida, dar fără șanse mari de a schimba scorul de pe tabelă, astfel că la cabine s-a intrat la egalitate.

La cinci minute după revenirea de la vestiare, Ionuț Năstăsie a prins un șut excelent de la mare distanță, dar execuția sa a lovit doar bara.

Eforturile lui Năstăsie au fost răsplătite în minutul 58. Căpitanul piteștenilor a preluat o pasă a lui Blejdea și l-a învins pe Dur-Bozoancă cu o execuție de la 20 de metri.

Șepcile roșii nu au avut forța să întoarcă soarta partidei și nu și-au creat vreo ocazie de gol până la ultimul fluier, ba chiar au fost aproape să mai încaseze un gol.

Nini Popescu a pătruns în careu la un contraatac al alb-violeților, dar Dur-Bozoancă a respins șutul acestuia din ultimul minut.

FC Argeș-U Cluj s-a încheiat cu scorul de 1-0, iar piteștenii acumulează șase puncte după trei etape. De cealaltă parte, trupa lui Cristi Dulca are doar trei puncte  obținute runda  trecută împotriva Viitorului Pandurii Târgu Jiu.

FC Argeş: Agachi - Dănescu, Vişa, Şerbănică, Muşat - Andr. Panait, Brînzan (Motroc 81') - N. Popescu, I. Năstăsie (cpt.), Blejdea (Ct. Barbu 60') - Buhăescu (Tofan 74')
Rezerve neutilizate: Ducan - Rz. Matiş, D. Oancea, Turda
Antrenor: Nicolae Dică

”U” Cluj: Dur-Bozoancă - R. Takacs, Inacio Miguel, Art. Crăciun, Berci - Dican, Andre Ceitil, G. Florescu (Gavra 65') - Al. Pop (Burghele 88'), Goga (cpt.), Rafa Miranda (Nic. Pîrvulescu 71')
Rezerve neutilizate: Jose Costa - Taub, Pedro Mendes, Imbrea
Antrenor: Cristian Dulca

În ultimul meci al zilei din Liga 2, ASU Poli Timișoara a pierdut surprinzător acasă, scor 1-0, în fața celor de la Daco-Getica București. Singurul gol a fost marcat de Răzvan Prodan, fiul regretatului Didi Prodan, în mintul 62. „Băieții în ghete” sunt la cea de-a doua înfrângere consecutivă acasă.