Liga 2/ UTA adoră 3-0. Gloria și Metaloglobus fac și ele scor. Primele rezultate ale etapei a treia

Autor: Viorel Berbece

A început și etapa a treia din noul sezon de Liga2. În meciurile jucate la ora 11 am asistat la o adevărată ploaie de goluri. UTA și Gloria Buzău își continuă parcursul perfect.

Pe stadionul „Motorul” din Arad, UTA a avut ceva probleme cu nou-promovata FK Csikszereda. Iar deschiderea de scor a venit abia în minutul 54, când Ciprian Rus a fructificat o pasă de la puștiul Miculescu. Ciucanii au continuat să fie periculoși, mai ales prin spaniolii Jebari și Gonzales, dar liniștea a venit pe final pentru trupa lui Laszlo Balint.

Același Rus a dus scorul la 2-0, din pasa lui Buhăcianu și fiesta putea începe. Dar nu înainte ca UTA să facă scorul preferat, 3-0, dintr-un penalty scos de promițătorul Oroian și transformat de Ursu, în minutul 93. Debut perfect de campionat așadar pentru UTA, care etapa viitoare are o deplasare scurtă, la Timișoara, pentru disputa cu Ripensia.

Echipele de start:

UTA: Fl. Iacob - Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Bg. Stancu - Lorenzi, Hrezdac - Miculescu, Cip. Rus (cpt.), Bustea - Buhăcianu

Csikszereda: Ljuljanovic - Majzik, Lalic, Csonka, Simo - Eder Gonzales, Sz. Veres - Bara, Jebari, Erdei - Hodgyai

Și Gloria Buzău merge perfect în debutul sezonului. După 1-0 cu Csikszereda și 2-1 cu Ripensia, elevii lui Ilie Stan s-au dezlănțuit cu Sportul Snagov, viitoarea (nouă) Carmen București. A fost 7-0 pentru Gloria, prin golurile reușite de Marius Ioniță (35), Valentin Alexandru (39, 44 - pen), Valentin Munteanu (42 și 59), Dragoș Huiban (51) și Matei Constantinescu (90).

SCM Gloria: Dr. Balauru - Gîţ, M. Ioniţă, Ghinga, Perju - Balgiu, Vîlsan, Tucaliuc, D. Munteanu - Val. Alexandru (cpt.), Huiban

Snagov: Micle - G. Apostol, Ghidurea, Ad. Neacşu, Cos. Novac - Ad. Stoica (cpt.), Răileanu, Iul. Roşu - Safsaf, R. Bucur, Cubleşan

Șocul zilei vine de la București, acolo unde Metaloglobus a trecut de Ripensia Timișoara șocant de lejer, scor 3-0, prin golurile reușite de frații Claudiu și Ovidiu Herea, în minutele 18 -mezinul, 56 și 73 - dubla veteranului. E a doua înfrângere la rând pentru Ripi, care are nevoie de întăriri pentru a face un sezon măcar la fel de bun ca precedentul, în vreme ce pentru Metaloglobus este prima victorie în acest sezon.

Metaloglobus: Nedelcovici - Iul. Ciubotaru, L. Cazan, D. Lung, Al. Coman - R. Chiriac, Andr. Lungu - Ciocâlteu, Ov. Herea (cpt.), Rob. Vîlceanu - Cl. Herea

Ripensia: Şt. Dobre - C. Lungu, Hecsko, Tînc, C. Toma (cpt.) -T. Călin, Vl. Tudorache - Monea, Zaluschi, Al. Popovici - M. Staicu

Adevărata Pandurii Tg. Jiu a pierdut, în mod previzibil, și astăzi, cu 3-1 pe terenul celor de la CSM Reșița. Asta deși oaspeții au deschis scorul, prin Ovidiu Rașoveanu, în minutul 4.  Daniel Ene a readus, însă, liniștea opt minute mai târziu, pentru ca deja la pauză bănățenii să fie în avantaj, prin reușita lui Dragoș Săulescu (min. 40). Același Ene a făcut 3-1 în minutul 76 și gazdele continuă să fie neînvinse. În schimbe, Pandurii are mare nevoie de întăriri, altfel va fi „lanternă” cu brio în acest sezon.

Reşiţa: Zimmermann (cpt.) - Banac, Ehmann, Vasiu, Vădrariu - Breşneni, Danci - Săulescu, Poiană, Dat - D. Ene

Pandurii: Mih. Cotolan - P. Chiş, Nic. Cotolan, Oiţă, Rob. Bratu - Vasilescu, Trancă (cpt.), Rob. Lică - P. Popescu, Nichifor, Raşoveanu

Și cealaltă Pandurii din liga secundă, Viitorul Pandurii Tg. Jiu a pierdut la...Severin, scor 1-0, disputa considerată „acasă”  cu CS Mioveni. Valentin Balint a marcat singurul gol al partidei în minutul 49. Supraviețuirea pare cuvântul de ordine pentru echipa lui Nicolae Sarcină, în vreme ce Mioveniul vrea să arate că a rămas o formație importantă în liga secundă.

Viitorul Pandurii: Anca-Trip - Ciul, Yabre, Oros (cpt.), Andr. Dragu - Astafei, Parnău, Negrean, Gîrbiţă - Buia, Bădăuţă

CS Mioveni: Fl. Croitoru - Rob. Ghiţă, Beţa, Celea, Ct. Alexe - R. Costin, Anghelina - Hergheligiu, Cioargă, Coşereanu - Val. Balint

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.