Descătușare vișinie! Rapid - Concordia Chiajna 3-1

Autor: Viorel Berbece

Daniel Pancu promitea o altă față a Rapidului după acel 0-0 dezamăgitor din prima etapă, cu Farul. Din nou în Regie, de data aceasta în fața fostei prim-divizionare Concordia, alb-vișinii au suferit în primele 15 minute, pentru a se descătușa apoi și a arăta fotbalul mult visat.

Meciul a început practic cu o execuție de senzație. Albu a prins șutul vieții și, din minutul 7, Concordia Chiajna avea 1-0. Nu a fost, însă, decât un foc de paie din partea formației ilfovene. Și asta pentru că Rapidul s-a trezit din visare și și-a dat seama că în Liga2 e nevoie de un alt joc pentru a obține victorii. Titularizat inspirat, Brighton Labeau a trecut ca acceleratul în careul Chiajnei, fiind tras bine de tricou și Rapidul primea penalty. Din păcate, atacantul francez s-a accidentat la faza respectivă. Din fericire pentru Rapid, Hlistei a transformat impecabil și Rapid revenea repede pe tabelă...

..Pentru a se desprinde apoi decisiv până la pauză! Antonio Sefer și-a început recitalul de driblinguri, iar dintr-o astfel de fază Hlistei a făcut 2-1 în minutul 23, finalizând simplu o pasă în față trimisă de mijlocașul gălățean. Apoi, Concordia era să egaleze din nimic, dar Drăghia și-a reparat gafa (min. 30). Pentru ca Vlada să aducă liniștea, la capătul unei faze pornite tot de Sefer (min.32).

Repriza secundă a început tot cu un Rapid cu dorință mare de gol. Drăghiceanu a lovit bara chiar la prima fază a actului secund, iar peste alte zece minute a fost rândul lui Jorza să ia bara la țintă. Treptat, „ajutat” și de căldură, ritmul meciului a mai scăzut. Iar Rapidul a început să se gândească și la meciul de etapa viitoare, unul care se anunță mult mai greu, cu Turris Tg. Măgurele, în deplasare. Pancu a mai experimentat câteva mutări de jucători, iar omologul său de pe banca oaspeților, Laurențiu Diniță a numărat și el clipele până la terminarea unui meci în care a sperat doar 15 minute la un rezultat bun.

Până la final, Rapidul a mai bifat vreo 3-4 ocazii măricele, dând impresia că putea lejer cinci azi, iar suporterii vișinii au fost în sfârșit să găsească în jocul Rapidului ceva din spiritul lui Daniel Pancu: determinare, dorință, spectacol. Probabil meciul va fi cu mult diferit cu Turris, dar cel puțin pentru moment suporterii au motive să scandeze „Panco italiano!”.

Rapid: Drăghia - I. Voicu (cpt.), Mallo, Bg. Manole, Demici (Pănoiu 60') - Sefer, R. Lazăr, Jorza - Drăghiceanu (Oanea 68'), Labeau (Vlada 19'), Hlistei

Concordia: Greab - Paliu, Al. Albu, Dobrosavlevici (cpt.), Fota - L. Ion, Val. Bărbulescu (Davigny 73') - Ivanovici, Ciucureanu (I. Păun 67'), C. Neagu (Grădinaru 46') - Bari

Autor: Viorel Berbece / 18 Aug. 2019

Vitoria lor sau victoria noastră? Analizăm hopul portughez din drumul spre grupele Europa League

Cu antrenor nou și cu mai toți jucătorii veniți din 2017 încoace la club, Vitoria Guimaraes este o echipă entuziastă, periculoasă, dar și limitată din alte puncte de vedere. O analiză a viitoarei adversare a celor de la FCSB, în cele ce urmează.

Autor: Andrei Szabo / 17 Aug. 2019

Bundesliga: Dortmund debutează în forță. Mainz-ul lui Maxim pierde la scor. Rezultatele primei etape

Borussia Dortmund a confirmat jocul bun din Supercupă și în prima etapă de campionat.

Autor: Flaviu Ilie / 17 Aug. 2019

Liga 2: FC Argeș câștigă la limită derby-ul etapei a treia împotriva "U" Cluj

FC Argeș a trecut de "U" Cluj la limită, scor 1-0, datorită golului înscris de căpitanul Năstăsie în minutul 58.