Descătușare vișinie! Rapid - Concordia Chiajna 3-1

Autor: Viorel Berbece

Daniel Pancu promitea o altă față a Rapidului după acel 0-0 dezamăgitor din prima etapă, cu Farul. Din nou în Regie, de data aceasta în fața fostei prim-divizionare Concordia, alb-vișinii au suferit în primele 15 minute, pentru a se descătușa apoi și a arăta fotbalul mult visat.

Meciul a început practic cu o execuție de senzație. Albu a prins șutul vieții și, din minutul 7, Concordia Chiajna avea 1-0. Nu a fost, însă, decât un foc de paie din partea formației ilfovene. Și asta pentru că Rapidul s-a trezit din visare și și-a dat seama că în Liga2 e nevoie de un alt joc pentru a obține victorii. Titularizat inspirat, Brighton Labeau a trecut ca acceleratul în careul Chiajnei, fiind tras bine de tricou și Rapidul primea penalty. Din păcate, atacantul francez s-a accidentat la faza respectivă. Din fericire pentru Rapid, Hlistei a transformat impecabil și Rapid revenea repede pe tabelă...

..Pentru a se desprinde apoi decisiv până la pauză! Antonio Sefer și-a început recitalul de driblinguri, iar dintr-o astfel de fază Hlistei a făcut 2-1 în minutul 23, finalizând simplu o pasă în față trimisă de mijlocașul gălățean. Apoi, Concordia era să egaleze din nimic, dar Drăghia și-a reparat gafa (min. 30). Pentru ca Vlada să aducă liniștea, la capătul unei faze pornite tot de Sefer (min.32).

Repriza secundă a început tot cu un Rapid cu dorință mare de gol. Drăghiceanu a lovit bara chiar la prima fază a actului secund, iar peste alte zece minute a fost rândul lui Jorza să ia bara la țintă. Treptat, „ajutat” și de căldură, ritmul meciului a mai scăzut. Iar Rapidul a început să se gândească și la meciul de etapa viitoare, unul care se anunță mult mai greu, cu Turris Tg. Măgurele, în deplasare. Pancu a mai experimentat câteva mutări de jucători, iar omologul său de pe banca oaspeților, Laurențiu Diniță a numărat și el clipele până la terminarea unui meci în care a sperat doar 15 minute la un rezultat bun.

Până la final, Rapidul a mai bifat vreo 3-4 ocazii măricele, dând impresia că putea lejer cinci azi, iar suporterii vișinii au fost în sfârșit să găsească în jocul Rapidului ceva din spiritul lui Daniel Pancu: determinare, dorință, spectacol. Probabil meciul va fi cu mult diferit cu Turris, dar cel puțin pentru moment suporterii au motive să scandeze „Panco italiano!”.

Rapid: Drăghia - I. Voicu (cpt.), Mallo, Bg. Manole, Demici (Pănoiu 60') - Sefer, R. Lazăr, Jorza - Drăghiceanu (Oanea 68'), Labeau (Vlada 19'), Hlistei

Concordia: Greab - Paliu, Al. Albu, Dobrosavlevici (cpt.), Fota - L. Ion, Val. Bărbulescu (Davigny 73') - Ivanovici, Ciucureanu (I. Păun 67'), C. Neagu (Grădinaru 46') - Bari