Liga 1: Poli Iași câștigă la limită duelul cu Astra Giurgiu. Dan Alexa renunță la postul său

Autor: Flaviu Ilie

Poli Iași a trecut la limită de Astra Giurgiu în primul meci al zilei datorită golului înscris de Cosmin Frăsinescu.

Moldovenii au patru puncte după meciuri disputate împotriva campioanei en-titre și a locului cinci din playoff în sezonul trecut.

Ieșenii au dominat meciul de la un capăt la altul. Francisc Cristea a fost cel mai periculos om al trupei lui Teja. Lazar a avut mari probleme la execuțiile sale din minutele 12 și 42.

Golul a picat în minutul 43. Joao Teixeira a centrat din corner, iar Frăsinescu l-a învins pe Lazar care a ieși tgreșit în preajma careului mic.

Giurgiuvenii nu au reacționat după pauză, iar singurele șanse de a marca au venit datorită unor șuturi de la distanță ale lui Begue și Alibec.

Poli Iași-Astra s-a încheiat cu scorul de 1-0. Trupa lui Teja adună patru puncte după două etape, având un start neașteptat de bun, pe când Astra nu se regăsește și obține doar un punct în două meciuri cu echipele din Moldova.

După meci, Dan Alexa a anunțat că se gândește serios să renunțe la postul de tehnician. "Echipa e mai slabă decât anul trecut. Am vorbit cu domnul Niculae, nu vreau să îl păcălesc. Mă gândesc să renunţ. Echipa e mai slabă, trebuie întărită, în aceste condiţii eu nu pot prinde play-off-ul. E o decizie pe care am luat-o şi cu asta basta. Vreau acum o perioadă de linişte", a spus antrenorul Astrei la finalul partidei

Poli Iaşi: D. Rusu - A. Gallego, Frăsinescu, Diallo, Panţîru - Chelaru, Passaglia - F. Cristea (Platini ’46), J. Teixeira (A. Cristea ’63), O. Horşia - A. Bălan (Mihalace ’75). Antrenor: Mihai Teja

Astra Giurgiu: D. Lazar - D. Graur, Graovac, C. Dima, Radunovic - Begue, Simion, Crepulja (Biceanu ’58) - V. Gheorghe (Moise ’46), Alibec, F. Matei (Hambo ’73). Antrenor: Dan Alexa