Eliminați de Germania! Naționala de tineret s-a sufocat în repriza secundă, după ce a condus la pauză

Drumul naționalei de tineret a României s-a oprit în semifinalele Campionatului European. Echipa lui Mirel Rădoi a fost învinsă, la Bologna, cu scorul de 4-2, de Germania.

Tinerii "tricolori" au condus la pauză, cu 2-1. Două lovituri libere în finalul meciului i-au calificat pe germani în finală.

Nemții au început mai bine meciul și au deschis scorul în minutul 21. După un atac eșuat al lui Man, mingea a ajuns la Amiri, care a luat o acţiune pe cont propriu de la mijlocul terenului şi a marcat cu un şut în diagonală.

România a egalat în doar trei minute. Hagi a fost faultat în careu de Baumgartl, iar arbitrul a dictat penalty după ce a consultat VAR. Puşcaş a transformat lovitura de la 11 metri, în ciuda faptului că Nubel a ghicit colţul unde a trimis balonul atacantul român;

Tricolorii au trecut în avantaj în minutul 44. Hagi i-a pasat excelent lui Ivan, care a centrat perfect de pe partea stângă şi Puşcaş a înscris cu capul;

România putea majora avantajul în prelungirile primei părți, dar portarul nemților a scos de la vinclu.

Repriza a doua a fost dominată categoric de echipa Germaniei. Nemții au egalat repede după pauză. În minutul 51, Ianis Hagi l-a tras de tricou pe Dahoud, iar arbitrul a dictat penalty. Waldschmidt a transformat lovitura de la 11 metri și scorul a devenit 2-2.

Apoi, nemții au ratat trei ocazii mari și părea că meciul va merge în prelungiri. În minutul 90, Waldschmidt a marcat dintr-o lovitură liberă de la aproxiamtiv 20 de metri. La câteva secunde, Paşcanu a fost eliminat pentru că l-a faultat pe Nmecha. Amiri a înscris din lovitura liberă de la 18 metri, dictată de arbitru, iar scorul final a fost 4-2.

România: 1. Radu – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Paşcanu, 3. Ştefan – 21. Băluţă, 17. Cicâldău – 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan – 9. Puşcaş. Selecţioner: Mirel Rădoi

Germania: 1. Nübel – 3. Klostermann, 4. Tah, 5. Baumgartl, 14. Mittelstädt – 6. M. Eggestein – 19. Neuhaus, 8. Dahoud, 7. Öztunali – 10. Waldschmidt, 18. Amiri. Selecţioner: Stefan Kuntz

Autor: Viorel Berbece / 20 Iul. 2019

Analiză / Viitorul, mereu bună în țară. Gata și de Europa?

Jocul celor de la Viitorul Constanța încântă (și) în acest debut de sezon. Dar dacă trupei lui Hagi îi lipsește ceva pentru a deveni una consacrată, aceea e o performanță europeană notabilă. E momentul acum?

Autor: Viorel Berbece / 18 Iul. 2019

FCSB și Universitatea Craiova merg la braț în turul doi preliminar al Europa League, într-o seară cu multe surprize

Cum era de așteptat, Universitatea Craiova și FCSB s-au impus și în manșa retur din turul 1 preliminar al Europa League, într-o seară europeană cu multe surprize.

Autor: Flaviu Ilie / 18 Iul. 2019

OFICIAL: Matthijs de Ligt a semnat cu Juventus

Matthijs de Ligt a semnat un contract valabil pe cinci ani cu Juventus. Bianconerii vor plăti 75,5 milioane de euro lui Ajax pentru transferul fundașului Olandez.

Patricia Țig, surpriză de proporții la BRD Bucharest Open

Patricia Țig, revenită în circuit după doi ani de pauză, a trecut de Anastasia Sevastova, locul 11 WTA, în optimile de la BRD Bucharest Open.