Eliminați de Germania! Naționala de tineret s-a sufocat în repriza secundă, după ce a condus la pauză

Drumul naționalei de tineret a României s-a oprit în semifinalele Campionatului European. Echipa lui Mirel Rădoi a fost învinsă, la Bologna, cu scorul de 4-2, de Germania.

Tinerii "tricolori" au condus la pauză, cu 2-1. Două lovituri libere în finalul meciului i-au calificat pe germani în finală.

Nemții au început mai bine meciul și au deschis scorul în minutul 21. După un atac eșuat al lui Man, mingea a ajuns la Amiri, care a luat o acţiune pe cont propriu de la mijlocul terenului şi a marcat cu un şut în diagonală.

România a egalat în doar trei minute. Hagi a fost faultat în careu de Baumgartl, iar arbitrul a dictat penalty după ce a consultat VAR. Puşcaş a transformat lovitura de la 11 metri, în ciuda faptului că Nubel a ghicit colţul unde a trimis balonul atacantul român;

Tricolorii au trecut în avantaj în minutul 44. Hagi i-a pasat excelent lui Ivan, care a centrat perfect de pe partea stângă şi Puşcaş a înscris cu capul;

România putea majora avantajul în prelungirile primei părți, dar portarul nemților a scos de la vinclu.

Repriza a doua a fost dominată categoric de echipa Germaniei. Nemții au egalat repede după pauză. În minutul 51, Ianis Hagi l-a tras de tricou pe Dahoud, iar arbitrul a dictat penalty. Waldschmidt a transformat lovitura de la 11 metri și scorul a devenit 2-2.

Apoi, nemții au ratat trei ocazii mari și părea că meciul va merge în prelungiri. În minutul 90, Waldschmidt a marcat dintr-o lovitură liberă de la aproxiamtiv 20 de metri. La câteva secunde, Paşcanu a fost eliminat pentru că l-a faultat pe Nmecha. Amiri a înscris din lovitura liberă de la 18 metri, dictată de arbitru, iar scorul final a fost 4-2.

România: 1. Radu – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Paşcanu, 3. Ştefan – 21. Băluţă, 17. Cicâldău – 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan – 9. Puşcaş. Selecţioner: Mirel Rădoi

Germania: 1. Nübel – 3. Klostermann, 4. Tah, 5. Baumgartl, 14. Mittelstädt – 6. M. Eggestein – 19. Neuhaus, 8. Dahoud, 7. Öztunali – 10. Waldschmidt, 18. Amiri. Selecţioner: Stefan Kuntz

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.