Speranțe confirmate: Naționala de tineret a României a debutat cu victorie la Euro

Fotbalul românesc are perspective. Aceasta este concluzia după ce echipa naţională de tineret a României a debutat cu victorie la Campionatul European.

Și nu a fost un succes oarecare. La Serravale, tricolorii lui Mirel Rădoi au învins cu scorul de 4-1 (2-1), selecţionata Croaţiei, renumită pentru pepiniera de staruri.

Încurajați de peste 4000 de români, fotbaliștii noștri au demarat cu aplomb și au marcat repede. În minutul 8, la o fază în careul croaţilor, Puşcaş a tras, iar mingea s-a dus în mâna lui Benkovic. Arbitrul a solicitat intervenţia VAR, iar apoi a acordat lovitură de la 11 metri, transformată tot de George Puşcaş.

Mânați de euforie, băieții lui Rădoi au insistat. În minutul 14, Ianis Hagi a făcut 2-0 după ce a împins mingea în poartă, după o fază la care a contribuit şi George Puşcaş.

Croații au redus din diferență în minutul 18. Vlasic a recuperat o pasă greșită de Ianis Hagi și l-a învins lejer pe Radu.

Tricolorii au jucat bine și în repriza a doua. Tudor Băluţă a dus scorul la 3-1 în minutul 66, după ce a recuperat un balon, a intrat în careu şi l-a driblat pe Benkovic.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90+1. Manea a centrat de pe dreapta, iar Adrian Petre a marcat, golul fiind validat după ce arbitrul a consultat sistemul VAR.

România: 1. Radu – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Paşcanu, 3. Ştefan – 21. Băluţă, 17. Cicâldău – 8. Man (22. Olaru 84), 10. Hagi, 19. Ivan (7. Coman, 73) - 9. Puşcaş (11. Petre, 88). Selecţioner: Mirel Rădoi

Croaţia: 12.Posavec – 2. Uremovic, 6. Benkovic, 5. Katic, 3. Sosa – 8. Vlasic, 4. Sunjic, 20. Moro (11. Ivanusec, 67)– 10. Halilovic (c) (18. Muric, 77), 9. Jakolis, 7. Brekalo (21. Bradaric, 14). Selecţioner: Nenad Gracan

Următorul meci al României va avea loc vineri, de la ora 19.30, cu Anglia. Reprezentativa Albionului a pierdut primul meci din grupă, 1-2 cu Franța.

"Sincer, nici nu îndrăzneam să mă gândesc la un asemenea scor, nici nu visam. Mă bucur pentru băieţi, pentru atmosferă, pentru că ne-am simţit ca acasă. Important e că i-am făcut fericiţi pe românii care au fost la meci şi pe românii care au fost în faţa televizoarelor. Mă bucur că s-a creat această emulaţie cu naţionala de tineret şi suntem urmaţi peste tot de români. Asta înseamnă că prin fiecare prezenţă la meci contează determinarea pe care o arată băieţii, chiar şi dacă nu este un rezultat pozitiv.", a spus Mirel Rădoi la TVR.