Manchester City, campioană în Premier League. Liverpool pierde titlul cu 97 de puncte

Lupta la vârf în Premier League a fost câștigată de Manchester City. Trupa lui Guardiola a terminat cu un punct în fața lui Liverpool.

City a câștigat pe terenul Brighton, scor 4-1, şi a câştigat campionatul Angliei pentru a şasea oară în istoria sa şi a doua oară consecutiv.

Murray a deschis scorul pentru Brighton în minutul 27, însă "cetăţenii" au întors scorul prin Aguero '28, Laporte '38, Mahrez '63 şi Gundogan '72. La Brighton, Florin Andone a intrat pe teren în minutul 67, în locul lui Murray.

În urma acestui succes, Manchester City a acumulat 98 de puncte și nu a mai depins de rezultatul contracandidatei Liverpool.

„Cormoranii” au trecut de Wolverhampton, scor 2-0, goluri Mane '17 şi '81 și au pierdut titlul deși au înregistrat un singur eșec în campionat.

Locul trei în clasament a fost ocupat de Chelsea, după remiza cu Leicester, scor 0-0, iar pe patru se află Tottenham, care a remizat cu Everton, scor 2-2.

Arsenal a trecut de Burnley, scor 2-1, încheind campionatul pe locul cinci şi fiind urmată de Manchester United, care a fost învinsă de Cardiff City, scor 2-0.

Alte rezultate din ultima etapă a campionatului Angliei:

Crystal Palace - Bournemouth 5-3

Fulham - Newcastle 0-4

Southampton - Huddersfield 1-1

Watford - West Ham United 1-4.

Echipele Cardiff, Fulham şi Huddersfield au retrogradat.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.