Europa League: Arsenal și Chelsea vor juca finala

Finala Europa League va fi o afacere londoneză. Arsenal și Chelsea s-au calificat în ultimul act. Pentru „tunari” a fost mai simplu decât pentru trupa de pe Stamford Bridge, care a avut nevoie de lovituri de la 11 metri.

Arsenal s-a calificat în finala Ligii Europa, după ce a învins-o în dublă manșă pe Valencia. După 3-1 în tur, echipa lui Unai Emery a câștigat returul cu scorul de 4-2.

Pentru Valencia a marcat Gameiro '11, '58, iar pentru Arsenal au înscris Aubameyang '17, '69, '88 şi Lacazette '50.

În schimb, Chelsea a avut mari emoții cu Eintracht Frankfurt. A fost 4-3 după loviturile de departajare. La finalul celor 90 de minute de joc şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 1-1, la fel ca şi în tur.

Pentru Chelsea au marcat Loftus-Cheek '28, iar pentru Eintracht a punctat Jovic '49.

La loviturile de departajare pentru Chelsea au transformat Barkley, Jorginho, David Luiz şi Eden Hazard, în timp ce Azpilicueta a ratat. Pentru Eintracht au transformat Haller, Jovic, De Guzman şi au ratat Hinteregger şi Paciencia.

Meciul a fost arbitrat foarte bine de Ovidiu Hațegan.

Autor: Andrei Szabo / 20 Mai 2019

VIDEO / Kroos și-a prelungit contractul cu Real Madrid

Real Madrid se gândește deja la viitor. Clubul i-a prelungit contractul mijlocaşului german Toni Kroos până în 2023.

Alexandru Băluță a devenit campion al Cehiei cu Slavia Praga

Slavia a remizat, scor 0-0, cu Banik Ostrava, iar cu o etapă înainte de final are un avans de trei puncte.