Cupa României: Astra Giurgiu și CFR Cluj s-au calificat în semifinale

După Viitorul, alte două echipe s-au calificat în semifinalele Cupei României. Este vorba de Astra Giurgiu și CFR Cluj.

Astra Giurgiu a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Dunărea Călăraşi, în sferturile de finală ale competiţiei.

Astra, câştigătoarea trofeului în 2014, a tranşat soarta partidei încă din primele zece minute, când finlandezul Vahid Hambo a reuşit o ''dublă'' (4, 7), acestea fiind primele sale goluri pentru ''alb-negri''.

Golul echipei din Călăraşi a venit în min. 89, când mingea trimisă de Valentin Munteanu din lovitură liberă de la 17 metri a fost deviată de Stelian Cucu.

CFR Cluj a învins, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Sepsi Sfântu Gheorghe, în sferturile de finală ale Cupei României.

Golul a fost marcat e Costache, în minutul 60. Oaspeţii au mai avut o ocazie clară de gol, prin Billel Omrani (50), în timp ce Sepsi a ratat prin Florin Ştefan (16), Attila Hadnagy (50, 90+4) şi Adrian Rus (90+3).

Autor: Viorel Berbece / 20 Iul. 2019

Analiză / Viitorul, mereu bună în țară. Gata și de Europa?

Jocul celor de la Viitorul Constanța încântă (și) în acest debut de sezon. Dar dacă trupei lui Hagi îi lipsește ceva pentru a deveni una consacrată, aceea e o performanță europeană notabilă. E momentul acum?

Autor: Viorel Berbece / 18 Iul. 2019

FCSB și Universitatea Craiova merg la braț în turul doi preliminar al Europa League, într-o seară cu multe surprize

Cum era de așteptat, Universitatea Craiova și FCSB s-au impus și în manșa retur din turul 1 preliminar al Europa League, într-o seară europeană cu multe surprize.

Autor: Flaviu Ilie / 18 Iul. 2019

UCL: Billel Omrani își spală păcatele și o califică pe CFR Cluj în turul doi preliminar

Billel Omrani a reușit un hattrick și a reușit să o califice pe CFR Cluj în turul doi preliminar al UEFA Champions League.

Patricia Țig, surpriză de proporții la BRD Bucharest Open

Patricia Țig, revenită în circuit după doi ani de pauză, a trecut de Anastasia Sevastova, locul 11 WTA, în optimile de la BRD Bucharest Open.