Steaua a învins-o pe Dinamo în Liga Națională de baschet masculin

Cea mai importantă rivalitate bucureșteană din baschet și-a derualt un nou episod. Într-un duel al suferinței, Steaua Bucureşti a învins-o pe Dinamo Ştiinţa Bucureşti cu scorul de 77-70, în sala din Ștefan cel Mare.

Scorul pe reprize a fost 19-17, 19-13, 15-17, 24-23 în favoarea roș-albaștrilor. Steaua a obţinut abia a patra sa victorie în acest campionat, în vreme ce Dinamo a suferit a 14-a înfrângere în tot atâtea partide.

Dinamo a condus cu 61-57 când mai erau patru minute de joc, dar Steaua a forțat pe final și a câștigat meciul.

De la învingători s-au remarcat Andrei Mandache, 16 puncte, 3 recuperări, 6 pase decisive, Skyler Rodrigo Spencer, 14 p, 7 rec, şi Zarko Djuric, 14 p, 10 rec. De la Dinamo s-au evidenţiat Modestas Kumpys, 15 p, 6 rec, 3 pd, Michael Deloach, 13 p, 6 rec, 8 pd, şi Ousmane Barro, 13 p, 10 rec.

În această etapă, campioana CSM CSU Oradea a învins-o pe BCMU FC Argeş Piteşti cu 82-76. Într-un alt meci, U-Banca Transilvania Cluj a învins liderul Ligii Naţionale de baschet masculin, BC CSU Sibiu, cu scorul de 84-80.