Liga 1: CFR Cluj se impune cu 5-0 împotriva lanternei roșii, FC Voluntari. Țucudean a reușit un hattrick

Autor: Flaviu Ilie

George Țucudean a oferit o prestație de excepție în meciul cu FC Voluntari de pe teren propriu. Atacantul campioanei a contribuit cu un hattrick în victoria clujenilor cu scorul de 5-0.

Ilfovenii puteau să deschidă rapid scorul în minutul unu, dar Malfleury a fost blocat de Arlauskis din poziție ideală. De atunci elevii lui Bergodi au fost inexistenți pe plan ofensiv.

Clujenii au preluat controlul partidei și au ratat două mari ocazii prin Vinicius și Țucudean până ca cel din urmă să deschidă scorul în minutul 26 după o fază lucrată de Păun și Omrani.

Bordeianu a fost aproape să-și treacă și el numele pe tabela marcatorilor, însă execuția sa a lovit doar bara. Și Țucudean a lovit stâlpul porții lui Vâtcă în minutul 39, iar la cabine s-a intray cu scorul de 1-0.

Repriza a doua a fost una de vis pentru ardeleni. Țucudean a reușit alte două goluri după pauză (56' și 62') și și-a trecut în cont hattrick-ul, depășindu-i pe Gnohere și Mitriță în clasamentul golgheterilor.

Scorul final, 5-0, a fost stabilit de golurile lui Manea și Costache din minutele 81 și 91. CFR are în acest moment cinci puncte față de următoarea clasată, FCSB, care va juca duminică cu Gaz Metan. FC Voluntari rămâne lanterna roșie a Ligii 1.

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Lang, Camora - Djokovici, Bordeianu - Omrani (Tambe '85), C. Deac, Păun (V. Costache '75) - Ţucudean (Al. Ioniţă '79). Antrenor Antonio Conceicao;

FC Voluntari: Vâtcă - Ricardinho, Hodorogea, Armaş, Bucurică - Căpăţînă, Răuţă - G. Deac (I. Gheorghe '71), Malfleury (Kabasele '60), Al. Vlad - Tudorie (Gadze '83). Antrenor Cristiano Bergodi