Atlanta United și Portland Timbers se vor înfrunta în finala pentru titlu în MLS

Autor: Flaviu Ilie

Atlanta United și Portland Timbers se vor duela în finala pentru trofeul din MLS după ce azi-noapte ambele echipe și-au câștigat finalele de conferință împotriva celor de la New York Red Bulls, respectiv Sporting Kansas City.

În finala Conferinței de Est situația părea să fie deja clarificată de rezultatul meciului tur când Atlanta United a trecut cu 3-0 de New York Red Bulls pe teren propriu. Red Bulls au reușit o victorie de palmares în retur datorită golului din minutul 94 al lui Tim Parker.

În Conferința de Vest lucrurile au stat diferit. După remiza albă din tur, Sporting Kansas City și Portland Timbers au oferit unul din cele mai bune meciuri ale sezonului, cu precădere spre a doua repriză.

La pauza cei de la Kansas comduceau după golul din minutul 20 al lui Salloi. Timbers au revenit mai montați de la vestiare și au trecut în avantaj prin reușitele lui Blanco și Valeri din minutele 52.

Speranțele celor de la SKC s-au reaprins în minutul 81 când Fernando a egalat, însă tot cei de la Portland au mai înscris odată, prin Valeri care a reușit dubla.

Finala dintre Atlanta United și Portland Timbers va avea loc pe 8 decembrie pe Stadionul Mercedes-Benz din Atlanta.

Autor: Andrei Szabo / 12 Dec. 2018

Echipele din Liga 1 nu vor avea voie să joace pe terenuri artificiale

Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal a luat o decizie oarecum bizară într-un campionat unde multe terenuri se prezintă într-o stare precară, mai ales iarna.

Bradley de Nooijer şi-a prelungit contractul cu Viitorul

Olandezul Bradley de Nooijer s-a adaptat perfect la fotbalul românesc și l-a convins pe Gheorghe Hagi.

Autor: Andrei Szabo / 11 Dec. 2018

Jaime Penedo și Armando Cooper și-au reziliat contractele cu Dinamo

Dinamo a rămas fără jucătorii panamezi.

Naționala de handbal feminin a României a pierdut cu Ungaria și stă cu ochii pe meciul Olanda-Germania

Naţionala României de handbal feminin era la mâna ei în economia calificării în semifinale la Campionatul European din Franța.

Autor: Maria Sorescu / 12 Dec. 2018

Cristina Neagu s-a accidentat grav la genunchi în meciul cu Ungaria și a ajuns la spital

Cea mai importantă handbalistă a României, Cristina Neagu, a suferit o accidentare gravă în meciul cu Ungaria de la Campionatul Europeandin Franţa.