1-1 Muncitoresc ! Dinamo şi FCSB s-au anihilat în cel mai aşteptat meci al etapei

Aproximativ 21 000 de spectatori au venit pe Arena Naţională pentru meciul Dinamo-FCSB. Pe un teren deplorabil, fotbaliştii au semănat mai degrabă a muncitori cu ziua.

S-a terminat 1-1, un rezultatechitabil, ţinând cont de aspectul jocului. Ambele goluri au venitîn urmaunor penalty-uri.

Primul moment important s-a petrecut în minutul 38, când arbitrul Kovacs a dictat lovitură de la 11 metri pentru Dinamo, în urma unui fault al lui Bălgrădean asupra lui Popa.

Salomao a transformat penalty-ul. Dinamoviştii l-au pierdut însă după gol pe Dan Nistor, care a fost nevoit să părăsească terenul accidentat.

Alb-roşii au condus la pauză, dar FCSB a egalat la reluare. În minutul 46, Cooper l-a faultat pe Tănase în careu şi Kovacs a dictat penalty pentru FCSB. Gnohere a fost blocat de Penedo, dar pe respingere Tănase a marcat.

Echilibrul de pe tabela s-a păstrat, nu şi cel din teren. În minutul 52, Gnohere a fost eliminat cu roşu direct pentru un fault ciudat asupra lui Cooper, la mijlocul terenului.

Elevii lui Dică au făcut pasul în spate şi au lăsat-o pe Dinamo să se desfăşoare.Jucătorii lui Rednic au încercat, dar fie din imprecizie, fie din cauza intervenţiilor lui Bălgrădean, nu au mai schimbat nimic.

S-a terminat 1-1, iar în urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe locul secund în Liga 1, cu 28 de puncte, la două puncte de liderul CFR Cluj. Dinamo acumulează 17 puncte şi ocupă locul 9.

Dinamo: Penedo - Sorescu, M. Popescu, Katsikas, Popovici - Gomelt (Axente '75) - Hanca, Cooper, Nistor (Neicuţescu '40), Salomao - D. Popa (Zenke '82). Antrenor Mircea Rednic;

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planici, Filip, Stan - Nedelcu, Teixeira - Moruţan (Fl. Coman '46), Man (Jakolis '83), Tănase (Rusescu '90+1) - Gnohere. Antrenor Nicolae Dică.

Autor: Mihai Constantin / 16 Apr. 2024