Liga 2: Petrolul şi Farul au obţinut victorii

Două dintre echipele de tradiţie ale fotbalului românesc, Petrolul şi Farul au câştigat în etapa a 13-a. Prahovenii s-au impus în deplasare, cu scorul de 2-1, contra celor de la Daco-Getica Bucureşti.

Pentru Petrolul, a fost primul meci cu Octavian Grigore pe bancă. Golurile ploieştenilor au fost marcate de Arnăutu, în minutele 8 şi 74. Pentru gazde a înscris Voicu, în minutul 40.

În aceeaşi zi, Farul Constanţa a învins pe teren propriu cu scorul de 3-1 (1-1) pe FC Argeş. Golurile au fost marcate de Moise '39 şi 66, Jallow '57, respectiv Barbu '26.

După acest succes, Petrolul a urcat pe locul al patrulea, cu 26 de puncte, cu un punct peste FC Argeş. Farul a urcat pe locul 15, cu 13 puncte, cu două mai puţin decât Daco-Getica.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.