Ninja Mbappe ! Francezul a marcat 4 goluri în 13 minute

Ceea ce se anunța un duel echilibrat între PSG și Lyon, în campionatul Franței, s-a concretizat într-un show al parizienilor.

Paris Saint-Germain s-a impus cu scorul de 5-0 (1-0), în etapa a IX-a a Ligue 1, iar MVP-ul meciului a fost Kylian Mbappe.

Acesta din urmă a reușit o cvadruplă. Neymar a deschis scorul din penalty, în minutul 9. În repriza a doua, Kylian Mbappe a marcat de patru ori, în minutele 61, 66, 69 şi 74.

„Ar fi trebuit să marchez mai mult”, a declarat Mbappe la finalul meciului, mulțumindu-i lui Neymar pentru ajutorul oferit.

Cele două echipe au evoluat cu câte un jucător mai puţin, după eliminările lui Kimpembe (PSG) '32 şi Tousart (Lyon) '45+1.

PSG este neînvinsă în acest sezon şi are maximum de puncte în clasament, 27, ceea ce este o premieră istorică pentru Ligue 1. Pe locul al doilea se află Lille, cu 19 puncte, iar pe locul al treilea Olympique Marseille, cu 16 puncte. Lyon este pe locul 6, cu 14 puncte.

Autor: Andrei Szabo / 21 Feb. 2019

Liga Campionilor: demonstrații de forță pentru Manchester City și Atletico Madrid

După o seară fără gol, Liga Campionilor ne-a oferit mai mult spectacol. Manchester City și Atletico Madrid au fost câștigătoarele serii.

Autor: Maria Sorescu / 20 Feb. 2019

EHF și UEFA pun la cale o strategie comună

Președintele Federației Europene de Handbal (EHF), Michael Wiedere, și secretarul general al forului amintit, Martin Hausleitner, au fost în vizită la sediul UEFA de la Nyon.

Autor: Andrei Szabo / 20 Feb. 2019

Seară fără gol în Champions League în meciurile Liverpool-Bayern și Lyon-Barcelona

Pare greu de crezut, dar deși pe afișul acestei seri de Liga Campionilor s-au regăsit echipe precum Liverpool, Barcelona sau Bayern, în cele două meciuri din optimile Champions League.

Liga Zimbrilor: victorii importante în deplasare pentru Steaua, Dobrogea Sud și Călărași

Liga Naţională de handbal masculin a programat o etapă intermediară cu numeroase meciuri interesante.