Festival la Călărași! Dunărea câștigă duelul cu FC Botoșani. Cinci goluri, trei penalty-uri și reveniri spectaculoase

Autor: Flaviu Ilie

Dunărea Călărași și FC Botoșani au oferit un meci foarte spectaculos. Cinci goluri, trei penalty-uri, dintre care unul ratat și o revenire spectaculoasă. La asta se rezumă disputa de la Călărași.

Moldovenii au deschis rapid scorul, în minutul 11. Argentinianul Jonathan Rodriguez a transformat lovitura de la 11 metri cauzată de faultul lui Simion asupra lui Roman.

Și elevii lui Dan Alexa au primit un penalty, în minutul 21, dar Silviu Pană a ratat. Totuși golul a venit câteva minute mai târziu. Kanda a înscris în minutul 29 după o pasă a lui Keyta.

Cei de la Dunărea au reușit chiar să intre în avantaj la cabine. Dobrosavlevici a înscris în minutul 37 cu o lovitură de cap la un corner.

Botoșănenii au egalat rapid după pauză. În minutul 51, centralul Cătălin Popa a mai acordat un penalty, iar același Jonathan Rodriguez a transformat pentru FC Botoșani.

Golul victoriei a fost înscris în minutul 85. Dunărea Călărași s-a impus cu 3-2, golul victoriei venind din partea lui Ndiaye Mediop, care a înscris după ce a fost blocat în primă fază de Pap.

Dunărea Călărași urcă pentru moment pe locul cinci cu 12 puncte în opt etape, pe când FC Botoșani se clasează pe 10 cu opt puncte.

Dunărea Călăraşi: Straton - Ţenea, Dobrosavlevici, Puşcaş, Mendy - Bourceanu (Honciu 46) - Kanda, Simion (Cucu 63), Pană, Keyta (V. Munteanu 68) - N. Mediop

FC Botoşani: Pap - Patache (Dumitraş 68), Burcă, Miron, Soiledis - Oaidă, Rodriguez - Fabbrini, Papa (Ongenda 65), Golofca - Roman