Liga Campionilor: PAOK-ul lui Răzvan Lucescu câștigă cu Spartak Moscova. Rezultatele serii

PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a obținut un succes important în Liga Campionilor. Gruparea elenă a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-2, echipa Spartak Moscova.

Meciul a contat pentru prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. PAOK Salonic a revenit spectaculos după ce a fost condusă cu 0-2.

Golurile echipei lui Răzvan Lucescu au fost marcate de Prijovici ’29 (penalty), Limnios ’37 şi Pelkas ’44, după ce Popov ‘7 şi Promes ’17 înscriseseră pentru gruparea rusă.

Dacă va trece de Spartak Moscova, PAOK va juca în play-off-ul LC cu Benfica Lisabona sau Fenerbahce. Echipa care va pierde dubla va ajunge în grupele Ligii Europa.

O altă echipă din Grecia, AEK Atena, a terminat la egalitate cu Celtic Glasgow, 1-1. Scoțienii au deschis scorul prin Callum McGregor, în minutul 17.

Pentru AEK a înscris Viktor Klonaridis, în minutul 44. Grecii au jucat cu un om în minus din minutul 57, când a fost eliminat Galanopoulos.

Tot miercuri, Salzburg a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, echipa Shkendija. Au marcat Dabbur ’16 (penalti), ‘45+3 şi Samassekou ’81 (penalty). În minutul 83, de la Salzburg a fost eliminat Junuzovic.

Autor: Andrei Szabo / 22 Mai 2019

FRF solicită UEFA să reducă accesul în grupele Ligii Campionilor pentru echipele din campionatele tari

Lipsa de performanțe din fotbalul românesc le-a dat idei șefilor fotbalului de la noi.

Rudi Garcia și-a reziliat contractul cu Marseille

Olympique Marseille a avut un sezon dezamăgitor, nereușind să prindă un loc de cupe europene.

Numele lui e anduranță. Aduriz și-a prelungit contractul cu Bilbao

Fanii lui Athletic Bilbao pot sta liniștiți. Unul dintre idolii tribunelor va continua să joace pe San Mames.

Autor: Maria Sorescu / 22 Mai 2019

Liga Zimbrilor: Dinamo a devenit campiaoana României

Dinamo Bucureşti și păstrat titlul de campioană națională la handbal masculin.

Măgura Cisnădie face numeroase schimbări de lot

Măgura Cisnădie a terminat campionatul pe poziția a patra și are planuri mari în continuare.