Franța, noua regină a lumii. Victorie într-o finală cu șase goluri

Autor: Flaviu Ilie

Franța se încununează Campioană Mondială pentru a două oară, la 20 de ani de la precedentul succes. Victoria a fost la fel de categorică precum cea din finala din 1998.

Primele minute au fost fragmentate, iar primul gol al partidei a venit în minutul 18 după o fază fixă. Griezmann a centrat din lovitură liberă, iar Mandzukic a deviat în proprie poartă.

Croații au reacționat repede, iar în minutul 28 tot după o fază fixă. Modric a centrat, iar după câteva atingeri în careu, Perisic a preluat și a înscris de la 16 metri.

Perisic a fost înger și demon. În minutul 38 el a fost cel care a produs penalty-ul ce avea să stabilească scorul pauzei. Antoine Griezmann și-a asumat responsabilitatea și a înscris de la 11 metri.

După revenirea de la cabine, oboseala căpătată de croați în precedentele trei meciuri s-a văzut clar în joc. Francezii au înscris de două ori în cinci minute.

Întâi Pogba a dublat diferența pentru Les Bleus cu un șut foarte bun din marginea careului, iar mai apoi Kylian Mbappe a reușit un super șut de la mare distanță și l-a învins pe Daniel Subasic.

Croații au continuat să spere, iar în minutul 69 Mandzukic a profitat de gafa lui Hugo Lloris. Din acel moment însă elevii lui Zlatko Dalic nu au mai reușit să se apropie de gol, iar Franța s-a impus cu 4-2.