It's not coming home. Croația ajunge în finala Cupei Mondiale

Autor: Flaviu Ilie

Anglia nu a fost capabilă să țină de scor și deși a condus încă din minutul cinci a fost trimisă acasă de Croația, care a devenit a doua echipa din istoria Mondialului care câștigă o semifinală după ce era condusă la pauză.

După cum am amintit mai sus, englezii au pornit ca din tun, iar în minutul cinci Kieran Trippier a deschis scorul cu o super execuție din lovitură liberă.

Până la finalul reprizei ambele echipe au avut șanse să înscrie, însă cei doi portari, Pickford și Subasic au fost la post la ocaziile lui Rebic și Lingard, iar la cabine britanicii au intrat în avantaj.

După pauză croații au căutat egalarea, iar eforturile le-au fost răsplătite. Ivan Perisic a fost cel care a dus scorul la 1-1 în minutul 65, iar câteva minute mai târziu tot el a trimis în bară.

Meciul a intrat în prelungiri, unde croații păreau să fie sleiți de puteri și nu păreau să fie în stare să se impună după marile ocazii ale englezilor. Vrsaljko a fost salvatorul echipei și a reușit să scoată de pe linie lovitura de cap a lui Stones.

În minutul 110 totuși a picat golul în poarta lui Pickford. Ivam Perisic a pasat cu capul la Mandzukic, iar atacantul lui Juventus nu a iertat din careul mic.

Croația s-a impus cu 2-1 și a ajuns în prima finală de Cupă Mondială, depășind astfel performanța generației din 1998.