Tooor ! În inferioritate numerică, Germania învinge Suedia la ultima fază

Se spune că i-ai bătut pe nemți abia după ce i-ai văzut urcați în autocar. Suedezii au simțit asta pe pielea lor în meciul de la Cupa Mondială.

Nord-europenii au fost aproape de a smulge un punct în fața campioanei mondiale, dar trupa lui Joachim Low s-a impus în ultimul minut al prelungirilor, deși era în inferioritate numerică.

Eroul Nationalmannschaft a fost Toni Kroos, autorul golului din minutul 90+5, cu un șut la colţul lung, după o minge aşezată de Reus, la o lovitură liberă.

Scandinavii au deschis primii scorul, pe contraatac, prin Toivonen (32), care a reuşit un lob de efect peste Neuer, după o greşeală a lui Kroos în propria jumătate.

Germania a început în forţă repriza secundă şi Reus a reluat în plasă din 7 metri, la centrarea lui Werner şi devierea lui Gomez. Atacurile campionilor au fost multpile, dar imprecizia sau intervențiile lui Robin Olsen au păstrat scorul de 1-1.

Totul părea încheiat după ce Germania a rămas în zece oameni, Boateng fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben în minutul 82.

Germania s-a aruncat totuși în atac cu ultimele forţe, iar golul izbăvitor venit în min. 90+5, de la Kroos.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 27 iunie, Coreea de Sud - Germania, la Kazan (Kazan Arena), şi Mexic - Suedia, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena).

Germania: 1. Manuel Neuer (căpitan) - 18. Joshua Kimmich, 16. Antonio Ruediger, 17. Jerome Boateng, 3. Jonas Hector (20. Julian Brandt, 87) - 19. Sebastian Rudy (21. Ilkay Gundogan, 31), 8. Toni Kroos - 13. Thomas Muller, 7. Julian Draxler (23. Mario Gomez, 46), 11. Marco Reus - 9. Timo Werner. Selecţioner: Joachim Loew.

Suedia: 1. Robin Olsen - 2. Mikael Lustig, 3. Victor Lindeloff Nilsson, 4. Andreas Granqvist (căpitan), 6. Ludwig Augustinsson - 17. Viktor Claesson (21. Jimmy Durmaz, 74), 7. Sebastian Larsson, 8. Albin Ekdal, 10. Emil Forsberg - 9. Marcus Berg (22. Isaac Kiese Thelin, 90), 20. Ola Toivonen (11. John Guidetti, 78). Selecţioner: Janne Andersson.