Spectacol nesperat. Albanezii Elveției au învins Serbia

În fața a peste 30 000 de spectatori, la Kaliningrad, Elveţia a învins selecţionata Serbiei, deși a fost condusă la pauză.

Formația din „Țara Cantoanelor” s-a impus cu scorul de 2-1 (0-1), într-un meci din Grupa E a Cupei Mondiale.

Meciul a avut ritm și multe ocazii, fiind printre cele mai spectaculoase de la acest turneu final.

Serbia a condus prin golul marcat de Aleksandar Mitrovic (5), dar Elveţia a revenit după pauză, punctând prin Granit Xhaka (52) şi Xherdan Shaqiri (90), doi fotbaliști cu origini albaneze.

Meciul a avut și un moment controversat. Sârbii au solicitat în mod justificat acordarea unui penalty. Arbitrul Brych nu a folosit însă sistemul VAR, după ce Mitrovic a fost busculat în careu de doi fundaşi elveţieni, într-un duel inegal.

În celălalt meci al grupei, Brazilia a învins Costa Rica, scor 2-0, ambele goluri fiind marcate după minutul 90.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 27 iunie, Serbia - Brazilia, la Moscova (stadionul Spartak), şi Elveţia - Costa Rica, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod). În afară de Costa Rica, celelalte trei echipe au şanse de calificare în optimi.

Serbia: 1. Vladimir Stojkovic - 6. Branislav Ivanovic, 15. Nikola Milenkovic, 3. Dusko Tosic, 11. Aleksandar Kolarov (căpitan) - 4. Luka Milivojevic (18. Nemanja Radonjic, 81), 21. Nemanja Matic - 10. Dusan Tadic, 20. Sergej Milinkovic-Savic, 17. Filip Kostic (22. Adem Ljajic, 64) - 9. Aleksandar Mitrovic. Selecţioner: Mladen Krstajic.

Elveţia: 1. Yann Sommer - 2. Stephan Lichtsteiner (căpitan), 22. Fabian Schaer, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez - 11. Valon Behrami, 10. Granit Xhaka - 23. Xherdan Shaqiri, 15. Blerim Dzemaili (7. Breel Embolo, 73), 14. Steven Zuber (19. Josip Drmic, 90+4) - 9. Haris Seferovic (18. Mario Gavranovic, 46). Selecţioner: Vladimir Petkovic.