Spania a reușit să obțină cele trei puncte în meciul cu Iran, însă prestația ibericilor a dezamăgit

Autor: Flaviu Ilie

Iran a fost aproape să producă un șoc Spaniei și să smulgă un punct ibericilor. Asiaticii ar fi fost în pole-position pentru calificare în cazul unui egal.

Spania nu a reușit în prima repriză să gasească cheia care să desfacă apărarea iranienilor, iar la cabine s-a intrat cu 0-0.

După revenirea de la vestiare, elevii lui Fernando Hierro au realizat că au nevoie neapărată de gol, iar asta s-a simțit în jocul Furiei Roja.

Sergio Busquets și Andres Iniesta au ratat cele mai mari ocazii ale Spaniei. Și Iranul putea înscrie, dar Ansarifard a ratat o ocazie uriașa.

În minutul 54, Diego Costa a deschis scorul. Atacantul lui Atletico a fructificat pasa lui Iniesta și a înscris cu ajutorul unei devieri a unui adversar.

Minutul 63 a adus cea mai aprinsă fază a partidei. Eztolahi a marcat, însă golul său a fost anulat în urma unei semnalizări de offside a asistenului.

Elevii lui Carlos Queiroz au mai ratat o ocazie imensă în finalul partidei, iar Spania s-a impus cu 1-0 și a egalat Portugalia în clasamentul grupei. Lusitanii au învins, în primul meci al zilei, pe Maroc, tot cu 1-0, prin golul marcat încă din minutul 4 de Cristiano Ronaldo.

Uruguay este a doua echipă care și-a asigurat prezența în optimi, după o victorie scurtă, 1-0 cu Arabia Saudită. Luis Suarez a marcat în minutul 23, după o gravă greșeală a portarului saudit.

🇮🇷 Iran XI: (4-1-4-1): Beiranvand; Rezaeian, Hosseini, Pouraliganji, Haji Safi; Ebrahimi; Taremi, Ezatolahi, Amiri, Ansarifard; Azmoun.

🇪🇸 Spania XI: (4-2-3-1): de Gea; Carvajal, Piqué, Ramos, Alba; Busquets, Iniesta; Vázquez, Isco, David Silva; Costa.