Start cu dreptul pentru Belgia la Cupa Mondială. Victorie la scor de neprezentare cu Panama

Autor: Flaviu Ilie

Belgia și-a confirmat statutul de favorită în fața adversarilor din Panama și s-a impus categoric cu 3-0 în primul meci al grupei G.

În prima repriză, belgienii au părut să aiba probleme cu adversarii din America Centrală.

Deși ocaziile mai mari le-au aparținut elevilor lui Roberto Martinez, panamezii au creat pericol pe contre, însă la cabine s-a intrat la egalitate, 0-0.

Jaime Penedo, singurul jucător din Liga I prezent la Cupa Mondială a fost omul primei reprize. Dinamovistul a reușit să se opună excelent șuturilor lui Lukaku, Hazard și Mertens.

La două minute după revenirea de la vestiare, Dries Mertens a deschis scorul. Atacantul lui Napoli a reușit să trimită un voleu de senzație la colțul lung, lăsându-l mască pe Jaime Penedo.

Panamezii puteau să egaleze, contrar cursului jocului, însă Courtois a intervenit bine la șutul lui Murillo și a respins în corner.

Golul a venit la cealaltă poartă, în minutul 69. De Bruyne a croșetat apărarea adversă și a trimis o centrare cu exteriorul la bara a doua, unde se afla Lukaku, care nu a iertat și a înscris cu capul.

Același Lukaku a stabilit și scorul final cinci minute mai târziu, când l-a învins pe Penedo cu o scăriță după pasa lui Eden Hazard. Belgia-Panama s-a încheiat 3-0.

🇧🇪Belgia: Courtois; Vertonghen, Boyata, Alderweireld; Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco; Eden Hazard, Lukaku, Mertens.

🇵🇦Panama: Penedo; Torres, Escobar, Davis, Murillo; Gómez; Godoy, Cooper, Bárcenas, Rodríguez; Blas Pérez.