Suedia câștigă la limită disputa cu Coreea de Sud

Autor: Flaviu Ilie

Suedia a reușit să câștige primul meci de la Campionatul Mondial împotriva Coreei de Sud, scor 1-0, datorită golului din penalty al lui Granqvist.

În primele 20 de minute ale disputei, niciuna din cele două echipe nu a expediat vreun șut la poartă. Prima șansă i-a aparținut lui Berg, însă Hyun-Woo Cho a intervenit.

Tot Berg și-a creat o altă ocazie pentru suedezi, însă apărarea coreană a fost la post. Asiaticii puteau să lovească pe contre, însă nu au fost destul de pragmatici, iar la pauză s-a intrat cu 0-0.

După revenirea de la cabine, Forsberg și Toivonen au ratat alte două ocazii mari, dar coreeni au scăpat ca prin urechile acului.

În minutul 63, datorită unei decizii venite în urma consultării centralului cu VAR, Suedia a primit penalty la o intrare asupra lui Claesson.

Granqvist a transformat fără probleme și a deschis scorul. Până la final, Son & co. nu au reușit să egaleze, iar europenii au obținut toate cele trei puncte.

🇰🇷 Coreea de Sud: H W Jo, Y Lee, J H Park, Y G Kim, H S Jang, J C Koo, S Y Ki, J S Lee, H M Son, S W Kim, H C Hwang

🇸🇪 Suedia: Olsen, Lustig, Granqvist, Augustinsson, Jansson, Larsson, Ekdal, Forsberg, Claesson, Berg, Toivonen