Istvan cel iscusit și punctele de aur! Sepsi Sf. Gheorghe - ACS Poli Timișoara 3-0

Autor: Viorel Berbece

După victoria de la Voluntari, Sepsi Sfântu Gheorghe a mai bifat un succes mare și este aproape de salvarea de la retrogradare. Ultima victimă s-a numit ACS Poli Timișoara, o echipă aflată într-o situație disperată.

Față de ultimul meci jucat acasă de Sepsi, s-a observat o schimbare în bine la capitolul atitudine. Atunci, elevii lui Neagoe intrau „pe vârfuri” și pierdeau cu Chiajna. Acum, echipa covăsneană a dat un exemplu de caracter, câștigând în condiții dificile.

Prima ocazie a meciului i-a aparținut „veteranului” Raț, dar Niczuly a fost la post (min. 24). Apoi tânărul Hamed putea deschide și el scorul, dar Șeroni a scos de pe linie (min. 31). În minutul 36 s-a petrecut cea mai importantă fază a meciului. Kuku l-a lovit în aer pe Haruț, iar acesta din urmă a căzut lat, fiind preluat apoi de ambulanță. Pentru imprudența sa, atacantul nigerian a fost eliminat, iar Sepsi a jucat de atunci în zece oameni. Din fericire, din primele informații, se pare că fundașul bănățean și-a revenit.

Din situația mai sus prezentată, paradoxal, Sepsi a ieșit mai motivată. Chiar înainte de pauză, Istvan Fulop a inventat o nouă execuție marcă înregistrată, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, iar trupa antrenată de Eugen Neagoe primea o gură mare de oxigen.

După pauză, Roman și-a bătut joc de o mare ocazie pentru ACS Poli, cam singura cu adevărat de notat în acest meci pentru oaspeți. Apoi, Fulop putea fi eliminat, pentru două faulturi într-un minut, dar a fost iertat de centralul Marcel Bîrsan. Astfel încât, în minutul 80, același Fulop a reușit „dubla”, după o nouă fază de geniu, din care Șeroni nu a înțeles nimic.

Cu eroul Fulop înlocuit imediat după gol, Sepsi a mai marcat odată. De fapt, a înscris Roman, care a deviat nefercit șutul lui Tandia din lovitură liberă. Deja, Poli juca și ea în zece, după eliminarea lui Cînu.

S-a terminat 3-0 pentru Sepsi, care acumulează 29 de puncte și face un pas mare spre salvare, una pe deplin meritată, după cum a arătat echipa covăsneană în play-out. În schimb, ACS Poli este într-o situație nu foarte bună, cu cele 22 de puncte și poziția de prima sub linia salvării, când au mai rămas doar patru etape până la final.

De altfel, într-o analiză realizată de site-ul nostru în luna iulie a anului trecut, pronosticam rămânerea lui Sepsi în Liga 1.

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe: Niczuly - Martinez, Viera, Ursu, Sato - I. Fulop , Ghinga - De Oliveira (Petrovikj '55), Tandia, Hamed (Dima '89) - Kuku. Antrenor: Eugen Neagoe

ACS Poli Timişoara: Straton - Străuţ, Cînu, Şeroni, Raţ - Vaşvari, A. Munteanu (Ciucur '62), Haruţ (Bîrnoi '42), M. Oliva (Enescu '79) - M. Roman, Drăghici. Antrenor: Adrian Neaga