Spectacol pe Anfield! Liverpool se impune categoric, însă Roma speră la încă un comeback

Autor: Ilie Flaviu

Liverpool și Roma s-au duelat pe Anfield, în turul semifinalelor de UEFA Champions League, în duelul surprizelor din această fază a competiției. Cele două echipe au reusit să treacă de două dintre favoritele competiției, Manchester City și Barcelona.

Startul de partidă a fost unul foarte aprins. Firmino a ratat prima ocazie a disputei, în minutul cinci, când a trimis paralel cu poarta dintr-un unghi închis. La cealalată poartă, Kolarov a expediat o torpilă din afara careului care a zguduit bara după ce a fost deviată de Karius.

Mai apoi a venit rândul lui Mane să rateze. Senegalezul nu a reușit să finalizeze din două poziții clare de gol. De fiecare dată a trimis mingea peste poartă. În minutul 36, a ieșit la rampă Mohammed Salah. Egipteanul a deschis scorul cu un șut plasat la încheietura barelor. În ultimul minut al reprizei, Salah a reușit dubla, după ce l-a executat pe Alisson cu o scăriță.

A doua repriză a fost una încinsă din toate punctele de vedere. Liverpool a înscris de trei ori în decurs de 10 minute. Mane a fost primul. Senegalezul a dus scorul la 3-0 în minutul 56, iar în minutul 69 scorul era 5-0 după dubla lui Roberto Firmino.

Finalul de joc a redat însă speranțele Romei. Dzeko a înscris în minutul 81, din pasa lui Nainggolan, iar apoi Perotti a adus scorul la 5-2, în urma unui penalty provocat de James Milner, iar astfel AS Roma speră la încă o revenire ca cea din returul cu Barcelona. Și de această dată, italienii au nevoie de o victorie la minim trei goluri.

Liverpool: Karius - Alexander-Arnolds, Lovren, Van Dijk, Robertson; - Oxlade-Chamberlain (Wijnaldum 18), Henderson, Milner - Salah (Ings 75), Firmino(Klavan 90+3), Mane

Roma: Alisson - Jesus(Perotti 67), Manolas, Fazio - Kolarov, Strootman, De Rossi(Gonalons 67), Florenzi - Nainggolan, Under(Schick 46) - Dzeko