Sepsi scapă printre degete victoria la Botoșani

FC Botoşani și Sepsi ne-au oferit un meci spectaculos în runda a șasea din play-out. Evoluția scorului a fost un adevărat carusel.

Mai întâi gazdele au condus cu 1-0, după reușita lui Plămadă, din minutul 18. Acesta a înscris cu capul. Apoi, oaspeții au forțat și au cerut un penalty după o intrare imprudentă asupra lui Simonovski.

Până la pauză, Sepsi a egalat. Alejandro Rodriguez a centrat din dreapta, iar macedoneanul Petroviki a marcat.

Partea secundă a fost și mai animată. Din minutul 49, FC Botoşani a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Plămadă, care a primit direct cartonaşul roşu pentru un fault asupra lui Fulop.

Oaspeții au atacat în acest context, iar Simonovski a înscris pentru Sepsi. El a trimis un șut splendid, care l-a lăsat fără reacție pe Cobrea, în minutul 61.

Apoi echipa lui Eugen Neagoe a intrat într-un joc de uzură și s-au înmulțit cartonașele galbene. Când nimic nu mai părea să împiedice victoria lui Sepsi, gazdele au egalat.

În al patrulea minut de prelungiri, Tincu a egalat la doi, după un corner, iar echipa din Sfântu Gheorghe pierde printre degete o victorie importantă.

FC Botoşani: Cobrea - Dumitraş, Plămadă, A. Burcă, Acsinte - Oaidă, Achim (Tincu '53) - M. Roman, E. Rodriguez (Moruţan '81) - Axente (Golubovici '61). Antrenor: Costel Enache

Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly - Martinez, Viera, Jure, Dima - Ghinga, Petrovikj - Kuku (De Oliveira '57), G. Rodriguez (Tandia '66), I. Fulop -Simonovski (Hadnagy '72). Antrenor: Eugen Neagoe