Liga II: Meciuri spectaculoase și multe goluri

Autor: Ilie Flaviu

Etapa 30 din Liga II a continuat astăzi cu încă cinci dueluri, după meciurile de ieri de la Timișoara și Brăila. Capul de afiș al zilei a fost ținut de meciul liderului, unde Dunărea Călarași a înfruntat-o în deplasare pe Știința Miroslava.

Prima clasată a înfruntat o provocare serioasă. A 18-a clasată i-a ținut în șah mai bine de o oră pe elevii lui Alexa, care au reusit însă să se deschidă scorul prin Cristian Pușcaș, care a profitat în minutul 67 de o gafă în apărarea adversă, și a deschis scorul, stabilind și scorul final, Miroslava-Dunărea 0-1.

Ştiinţa: Turiţă - Andr. Chindriş, Moisi, H. Crişan, Agrigoroaei - Milea (cpt.), Viorică (Taciuc 57'), Cărăruş, Izmană (Asăvoaei 79) - Buhăcianu, Al. Marin (Ţapu 69')

Dunărea: C. Lungu (cpt.) - Ţenea, Bg. Manole, Bg. Şandru, Tomozei (Mendy 4') - Missi Mezu, Sil. Pană, Cr. Puşcaş, Cip. Rus (Val. Munteanu 52') - Al. Stoica (Preoteasa 76'), Val. Alexandru

Scorul zilei s-a înregistrat la Oradea, unde Luceafărul a surclasat-o pe Balotești, cu 4-1. La pauză, orădenii conduceau deja cu 2-0, după golurile lui Rusu (22') și Dulca (31') La cinci minute după ieșirea de la cabine, Tegle a majorat diferența echipei sale la trei goluri. Balotești a înscris și ea prin Cosmin Mihai, însă Luceafărul și-a refăcut avantajul de trei goluri peste cinci minute, prin golul lui Vlad Rusu, si s-a impus cu 4-1.

Luceafărul: Goia - Valies, Oroş (cpt.), Tînc, Trif - Feher, Ţegle - Rocha (Antohi 70'), Al. Neacşa (Vas. Pop 60'), Al. Dulca (Chiorean 78') - Vl. Rusu

Baloteşti: Iordan - M. Neagu, Marciuc, Flămânzeanu, N. Filip - F. Paraschiv (C. Novac 52'), L. Ion (cpt.), Val. Andrei, C. Mihai (Al. Ionescu 61') - Cl. Herea, Eug. Nica

Un alt duel interesant a fost cel de la Tg. Jiu dintre Pandurii și UTA Arad. Ambele echipe aveau nevoie de puncte pentru a scăpa de presiunea pusă de zona roșie. Darius Buia a deschis scorul pentru arădeni, în minutul 18. Bejan a egalat după o oră de joc din penalty, iar 1-1 a fost și scorul final. În minutul 84, tânărul Ionuț Tănase a primit cartonașul roșu, însă nu s-a mai întâmplat nimic la vreo poartă.

Pandurii: Moga - Băjan, Turda (Al. Vasilescu 73'), Celea, Cr. Munteanu (cpt.) - D. Pîrvulescu, Raiciu, Cenaj, Şut (Vodă 90+1') - Tudoran (Maxin 46'), C. Ionică

UTA: Bodea - D. Dan, Al. Manea, Markovic (Mih. Roşca 74'), Burlă - I. Tănase, Jorza (Prună 71') - Petra, Buia (Stahl 58'), Hlistei - Curtuiuş (cpt.)

Alte două dueluri disputate azi au fost FC Argeș-Metaloglobus și Foresta Suceava-CS Afumați. Alb-violeții s-au impus la scor de neprezentare, prin dubla lui Șerban și golul lui Năstăsie, iar Foresta a fost învinsă pe teren propriu de golul lui Zaharia din minutul 25.