VIDEO/ Așa ar trebui să arate viitorul! România-Serbia 4-0, la U19

Autor: Dionisie Rotaru

Echipa antrenată de Adrian Boingiu a învins Serbia cu 4-0, în primul meci din Turul de Elită, ultima fază de calificare la Campionatul European din 2018, organizat în Finlanda.

Micii "tricolori" au dominat autoritar formația Serbiei şi după doar 25 de minute, tabela stadionului Ilie Oană arata 2-0 în favoarea lui Dragomir şi compania. Alexandru Mățan de la Viitorul a deschis scorul în minutul 20, după o acțiune colectivă excelentă, iar după doar trei minute, Olimpiu Moruțan a marcat şi el cu o execuție individuală.

Tudor Băluță a fost la un pas să închidă meciul încă din prima repriză, dar şutul său de la aproximativ 30 de metri a lovit bara transversală. Mijlocaşul central de la Viitorul avea să fie recompensat în debutul părții secunde, după ce a marcat cu o execuție plasată, în urma unei pase venite de la Dima.

Alexandru Mățan avea să închidă tabela în minutul 61, după o acțiune individuală în care depaşit trei adversari şi a marcat cu un şut la colțul scurt.

România se află în acest moment pe primul loc în Grupa 4 din Turneul Elitelor şi au luat o opțiune importantă pentru calificarea la turneul final, în special după remiza, 0-0, dintre Suedia şi Ucraina.

Naționala U19 va evolua pe 24 martie împotriva Suediei, în timp ce pe 27 martie vor juca cu Ucraina. Cu o victorie împotriva scandinavilor, calificarea la Euro ar fi mai mult ca sigură. Cu un joc ca astăzi, nu putem rata victoria!

Echipa de astăzi: 1.Vlad – 2. Haruţ, 5. Screciu, 3. Dima, 4. Neciu – 14. Băluţă, 6. Dulca – 8. Moruţan (11. Micovschi 84'), 7. Dragomir (C), 10. Măţan (17. Drăguş 68') – 9. Sîntean (19.Moldoveanu 65').