S-au încheiat optimile de finală în Europa League. Toate detaliile

Autor: Dionisie Rotaru

Faza optimilor de finală din Europa League şi-a programat joi ultimele partide pentru stabilirea celor opt echipe care vor evolua în faza sferturilor de finală.

Borussia Dortmund sau Olympique Lyonnais sunt doar două dintre echipele care plecau ca favorite înaintea dublei manşe, iar în cele din urmă au fost nevoite să se recunoască învinse după 180 de minute. Nemţii au pierdut, 2-1, pe teren propriu cu Salzburg şi au remizat, 0-0, în returul din Austria.

Olympique Lyonnais a câştigat cu 1-0, în tur, pe terenul celor de la ŢSKA Moscova, dar ruşii au revenit la partida din Franţa, chiar pe stadionul unde se va disputa finala Europa League din 2018, şi au câştigat cu 3-2, scor suficient pentru calificarea mai departe.

Arsenal a învins cu 3-1 AC Milan, în retur, şi 5-2, la general, într-o dublă manşă în care londonezii nu au avut emoţii prea multe.

Tragerea la sorţi pentru stabilirea partidelor din sferturile de finală Europa League va avea loc  vineri, 16 martie, de la ora 14:00.

Lokomotiv Moscova - Atletico Madrid 1-5 (1-8 la general)

Dinamo Kiev - Lazio 0-2 ( 2-4  la general)

Ath. Bilbao - Marseille 1-2 ( 2-5  la general)

Viktoria Plzen - Sporting 2-1 d.p (2-3  la general)

Zenit St. Petersburg - Leipzig 1-1 (2-3 agg)

Arsenal - Milan 3-1 (5-1 agg)

Lyon - ȚSKA Moscova 2-3 (3-3  la general) - Golurile în deplasare o duc pe ŢSKA în sferturi

Salzburg - Dortmund 0-0 (2-1  la general)

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită