Victorie in extremis pentru Voluntari. Ilfovenii au învins Poli Timișoara din penalty

Autor: Nicolas Grama

Confruntarea dintre FC Voluntari și Poli Timișoara (din prima etapă a play-out-ului) nu s-a bucurat de un spectacol aparte.

Echipa lui Claudiu Niculescu (aflat în tribune) a controlat meciul, dar a avut nevoie de o lovitură de la 11 metri în prelungiri pentru a debloca tabela.

Vreme de 90 de minute scorul a fost 0-0, însă cu ocazii importante la poarta oaspeților. Straton a făcut minuni, cu excepția momentului când a fost pus față în față cu Florin Cernat, în ultimul minut al meciului.

Daniel Benzar a fost în două rânduri aproape de a înscrie (min. 28 și 48), dar cel care a ratat cea mai mare ocazie a fost Adrian Bălan, în minutul 84, când Straton s-a interpus incredibil.

Meciul a fost decis de imprudența lui Oliva din prelungiri. Fundașul timișorenilor l-a bruscat inexplicabil în careu pe Deac, iar arbitrul Adrian Comănescu a dictat penalty.

Florin Cernat a adus victoria de la 11 metri, iar FC Voluntari a luat cele trei puncte. În urma acestui succes, ilfovenii au acumulat 17 puncte în play-out, în timp ce Poli Timișoara a rămas cu 14 puncte.

FC Voluntari: Mincă - Pleaşcă, Balaur, Cazan, Bucurică - Lazăr, Marinescu, Căpăţână (Deac '76), Benzar - Ivanovici (Cernat '81), Voicu (Bălan '46). Antrenor: Claudiu Niculescu

ACS Poli Timişoara: Straton - Străuţ, Artean, Melinte, Oliva - Haruţ, Vaşvari, Munteanu (Şeroni '90+5), Enescu - Ciucur (Popovici '68), Roman (Drăghici '90+1). Antrenor: Leo Grozavu

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.