Meci nebun la Liege. Gol pentru Rotariu în Standard-Mouscron 4-3

Autor: Dionisie Rotaru

Este binecunoscut faptul că Mircea Rednic dă totul atunci când întâlnește fostele echipe. Iar revanșa era să-i iasă și în disputa cu Standard Liege.

În criză de rezultate în ultima vreme, Royal Mouscron a jucat neașteptat de bine la Liege, cu Standard. Și asta deși după doar opt minute, gazdele aveau 1-0. Echipa condusă de Mircea Rednic și Marian Rada a replicat excelent, intrând la cabine cu 1-1, după golul lui Awoniyi, din minutul 19.

Din nou Mouscron a început prost repriza, primind gol de la Pocgnoli după doar minute de la reluare. Apoi, însă, același atacant nigerian de la oaspeți, Awoniyi, a pasat decisiv pentru Dorin Rotariu, pentru 2-2 (min. 65), pentru a înscrie apoi pentru 2-3 (min. 76). Între cele două goluri ale lui Mouscron, gazdele au rămas în zece, după eliminarea lui Luyindama, autorul primului gol al partidei. Se părea că Rednic va obține o revanșă prețioasă în fața echipei la care a jucat și antrenat.

Dar nu a fost să fie. În doar două minute, pe final de meci, Mouscron a pierdut totul. Carcela a făcut 3-3, iar Cop a adus victoria lui Standard în minutul 89. Pentru ca totul să fie cum nu se poate mai prost pentru oaspeți, Govea a văzut „roșu” în prelungiri și, la capătul unui meci nebun, trupa lui Rednic nu s-a ales cu nimic.

Răzvan Marin și Dorin Rotariu au fost titulari pentru echipele lor, dar primul a fost înlocuit în minutul 75, iar Rotariu în minutul 82.

Standard e pe opt în Jupiler League, la un punct în spatele ultimei echipe de pe loc de play-off, Royal Antwerp, echipa lui Loți Boloni, în vreme ce Mouscron e abia pe 12, la opt puncte de obiectivul autoimpus de Rednic, play-off-ul.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.