Meci nebun la Liege. Gol pentru Rotariu în Standard-Mouscron 4-3

Autor: Dionisie Rotaru

Este binecunoscut faptul că Mircea Rednic dă totul atunci când întâlnește fostele echipe. Iar revanșa era să-i iasă și în disputa cu Standard Liege.

În criză de rezultate în ultima vreme, Royal Mouscron a jucat neașteptat de bine la Liege, cu Standard. Și asta deși după doar opt minute, gazdele aveau 1-0. Echipa condusă de Mircea Rednic și Marian Rada a replicat excelent, intrând la cabine cu 1-1, după golul lui Awoniyi, din minutul 19.

Din nou Mouscron a început prost repriza, primind gol de la Pocgnoli după doar minute de la reluare. Apoi, însă, același atacant nigerian de la oaspeți, Awoniyi, a pasat decisiv pentru Dorin Rotariu, pentru 2-2 (min. 65), pentru a înscrie apoi pentru 2-3 (min. 76). Între cele două goluri ale lui Mouscron, gazdele au rămas în zece, după eliminarea lui Luyindama, autorul primului gol al partidei. Se părea că Rednic va obține o revanșă prețioasă în fața echipei la care a jucat și antrenat.

Dar nu a fost să fie. În doar două minute, pe final de meci, Mouscron a pierdut totul. Carcela a făcut 3-3, iar Cop a adus victoria lui Standard în minutul 89. Pentru ca totul să fie cum nu se poate mai prost pentru oaspeți, Govea a văzut „roșu” în prelungiri și, la capătul unui meci nebun, trupa lui Rednic nu s-a ales cu nimic.

Răzvan Marin și Dorin Rotariu au fost titulari pentru echipele lor, dar primul a fost înlocuit în minutul 75, iar Rotariu în minutul 82.

Standard e pe opt în Jupiler League, la un punct în spatele ultimei echipe de pe loc de play-off, Royal Antwerp, echipa lui Loți Boloni, în vreme ce Mouscron e abia pe 12, la opt puncte de obiectivul autoimpus de Rednic, play-off-ul.

Autor: Andrei Szabo / 14 Aug. 2018

PAOK, Ajax, Dinamo Kiev și Steaua Roșie Belgrad, printre echipele calificate în play-off-ul Ligii Campionilor. Iată cum arată ultimele meciuri înainte de grupe

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu s-a calificat în play-off-ul Champions League.

Autor: Maria Sorescu / 14 Aug. 2018

Portarul Laurențiu Brănescu va juca în Croația, la Gorica

Croații de la NK Gorica au și o clauză de cumpărare definitivă, pe care o pot activa la finalul sezonului.

Samuel Eto’o lasă Turcia pentru Qatar

Samuel Eto’o a ajuns la 37 de ani, dar continuă joce fotbal cu aceeași plăcere.

Autor: Andrei Szabo / 15 Aug. 2018

Cupa României, turul 2: victorii clare pentru Rapid, Oțelul, Ceahlăul, Oltenița, Hărman și CSM Focșani

Cupa României și-a derulat turul secund, unde echipele din liga a treia și a patra au oferit numeroase goluri.

Din nou aproape de a elimina un star. Copil pierde la mare luptă cu Cilic

După ce în urmă cu două săptămâni a făcut un meci de poveste cu Andy Murray, la Washington, Marius Copil a oferit încă un duel palpitant cu Marin Cilic.

Autor: Maria Sorescu / 15 Aug. 2018

Relaxare, blocaj psihic sau eroare tactică ? Naționala feminină de handbal U18 a României, învinsă de Suedia, deși a condus cu 7 goluri

Sportul românesc a trăit un nou episod nefericit, în care a gestionat prost un avantaj confortabil.