Liga 1: Sepsi OSK și Astra Giurgiu se anulează reciproc. Probleme mari și cu noctura la Brașov

Autor: Daniel Samoilă

Primul meci al zilei din Liga 1 al etapei a 14-a s-a desfășurat la Brașov, pe Stadionul Tineretului, unde se întâlneau Sepsi OSK și Astra Giurgiu.

Primele 20 de minute au fost destul de anoste, iar primul eveniment cu adevărat notabil a avut loc peste alte cinci minute. Arbitrul George Rădulescu a întrerupt meciul, la scorul de 0-0, din cauza unor probleme legate de nocturnă. Cei doi stâlpi au avut mai multe becuri stinse, dar problema a fost remediată după 14 minute.

La reluarea jocului, Sepsi a ratat ocazii prin Fulup, însă fără efect pe tabela de marcaj. S-a intrat cu 0-0 la pauză.
Repriza secundă a început cu o nouă întârziere. Nocturna de la Brașov a cedat din nou, însă doar pentru opt minute, un alt motiv ca oficialii Astrei să ceară suspendarea partidei. Doar că arbitrul Rădulescu a decis ca duelul să continue.

Din păcate, spectacolul din teren a lipsit cu desăvârșire, ultima mare ocazie fiind ratată de atacantul lui Sepsi, Nikolic, în minutul 71.

La final a fost Sepsi-Astra 0-0, un egal nesatisfăcător de ambele părți. Astra rămâne pe locul 4, cu 24 de puncte, în timp ce Sepsi se află pe 12, cu 11 puncte.

Echipele de start:

Sepsi (4-4-2): Miron - Ursu, Oros, Damian, Grecu (Dima 62) - I. Fulop, Ghinga, Petrovikj, P. Petre (Astafei 71) - Nikolic, Hadnagy (Herea 69)

Astra (4-2-3-1): Iliev - Belu-Iordache, Bejan, Polczak, A. Stan - Mrzljak, Seto - Ioniţă II (Marquinhos 83), Moise (Nyuiadzi 66), Balaure - Le Tallec (Abang 60)

sursă foto: digisport.ro