Start în returul Ligii 1. FCSB, doar remiză pe terenul lui FC Voluntari

Autor: Daniel Samoilă

S-a reluat Liga 1 odată cu prima etapă a returului din sezonul regulat. În runda a 14-a, FC Voluntari primea vizita vicecampioanei FCSB, într-un meci la care a asistat și Mircea Lucescu.

Dică a început încă din start cu Denis Alibec, revenit după o accidentare, în timp ce Budescu a fost lăsat pe bancă după ce a jucat în ambele partide susține de naționala României.

Oaspeții au dominat începutul meciului, prima ocazie mare venind în minutul 23. Morais centrează de pe partea stângă, iar Tănase reia pe lângă poartă, cu capul. FCSB a continuat să preseze și a fost periculoasă în continuare prin Morais, iar Voluntari miza pe șuturi de la distanță, fără vreun pericol pentru poarta apărată de Niță.

S-a intrat cu 0-0 la pauză. Partea secundă debutează cu introducerea lui Budescu pe teren, Dică mizând pe mai multă creativitate pe faza ofensivă.

intrarea lui Budesc s-a resimțit, FCSB ratând ocazii mari prin mijlocașul ofensiv, dar fără efect pe tabela de marcaj. Voluntari a replicat prin Ivanovici sau Florin Cernat.

Ultima mare ocazie îi aparține lui Deac, în minutul 89. Jucătorul Voluntariului șutează din afara careului, însă Niță are o intervenție fantastică. S-a terminat FC Voluntari-FCSB 0-0, oaspeții facând un pas greșit în lupta pentru titlu.

Echipele de start:

Voluntari: Balauru - Filipov, Achim, M. Popescu, Acsinte - Răuţă, Novac - Pîrcălabu (Deac 61), L. Marinescu (Cernat 81), P. Ivanovic (Popadiuc 86) – Tudorie

FCSB: Niţă - R.Benzar, Planic, Bălaşa, J. Morais - Nedelcu, L. Filip (Budescu 46) - Man (D.Benzar 69), Tănase, Teixeira - Alibec (William 83)

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Apr. 2024

Xavi continuă alături de FC Barcelona. Starea de spirit s-a schimbat

Într-o întorsătură surprinzătoare a evenimentelor, Xavi Hernández, antrenorul Barcelonei, a anunțat decizia de a rămâne în funcție până în vara anului 2025.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.