Spectacol total la Giurgiu. CFR se impune cu 3-2 și are patru puncte avans față de FCSB

Autor: Daniel Samoilă

Etapa a 12-a din Liga 1 s-a încheiat cu un duel la vârf, între Astra Giurgiu și CFR Cluj. Era de văzut și dacă Edi Iordănescu găsea soluțiile să învingă cea mai bună apărare din campionat, creionată cu stil de Dan Petrescu.

Cu o asistență destul de scăzută la Giurgiu, CFR deschide scorul repede, în minutul 3. Nistor îi dă o pasă exclentă lui Balde, iar fostul atacantul al lui Kuban îl învinge cu un șut plasat pe Iliev. A fost a patra reușită în cinci partide pentru Balde.

Jocul a curs în favoarea clujenilor, care au ma avut ocazii bune pe axa Nistor-Deac-Balde, însă fără efect. Gazdele puteau egala în minutul de prelungire al primei reprize, atunci când Marquinhos reia cu capul în bară.

CFR se desprinde pe tabelă la cinci minute după reluarea reprizei secunde. Ciprian Deac duce scorul la 2-0, mijlocașul finalizând în urma unui șut din careu la colțul lung, fără șansă pentru Iliev.

Culmea, un jucător de la CFR o readuce în joc pe Astra. În minutul 74, Belu șutează la poartă și Cristi Manea își înscrie un autogol, ducând scorul la 2-1. Totuși, peste alte cinci minute, la o fază de atac a clujenilor, Balde profită de o eroare a lui Dandea, îi pasează lui Deac, care întoarce pentru Djokovic, iar sârbul majorează scorul la 3-1

Finalul nu a fost lipsit de emoții pentru CFR. Ioniță marchează în al doilea minut de prelungiri și consfințește scorul final, Astra Giurgiu-CFR Cluj 2-3

CFR este lider cu 29 de puncte, patru mai multe decât FCSB. De cealaltă parte, Astra se află pe cinci, cu 22 de puncte.

Echipele de start:

Astra: Iliev - Belu, Bejan (Moise 69) , Polczak, Al. Stan - Dandea, Seto - Balaure, Marquinhos (Nyuiadzi 81), Al. Ioniţă - Le Tallec (Abang 53)

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea - A. Mureşan, Boli, Peteleu - Hoban, Djokovic (Nouvier 83) - Nistor, Culio (Rus 75), Deac - Balde (Vera 83)

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Mihai Constantin / 16 Apr. 2024