Ziua rezultatelor de egalitate în Liga 1. Poli Iași și Juventus București nu au reușit să câștige, deși au condus pe tabelă

Autor: Daniel Samoilă

Înaintea marelui derby al campionatului, FCSB-Dinamo, Liga Profesionistă de Fotbal din România a programat duminică două meciuri cu importantă mai degrabă în a doua parte a clasamentului, Juventus București-Gaz Metan Mediaș și Poli Iași-Poli Timișoara.

În primul duel al zilei, care s-a jucat la Ploiești într-o asistență scăzută, Juventus București primea vizita lui Gaz Metan Mediaș într-un meci al ultimelor două clasate.

Raportul ocaziilor la final a fost echilibrat, 8-8, dar tabela a arătat un 1-1 care nu ajută niciuna dintre formații. Călințaru a deschis scorul pentru Juventus, în minutul 37, iar Romeo a restabilit egalitatea, în minutul 50, marcând al doilea său gol în tricoul lui Mediaș.

Gaz Metan se află pe locul 13, cu șase puncte, în timp ce Juventus e pe 14, cu doar patru puncte.

Echipele de start:

Juventus Bucureşti: Stoian – Beţa, Wallace, Benga, Carabela – Bărbulescu, Mihăescu – Călinţaru, Sesar, Dzalamidze – Măzărache

Gaz Metan Mediaş: Greab – Sg. Popovici, M. Constantin, Khubutia, Romeo – Sârghi, Danci, Bic – Lokaj, Golubović, Olaru

Mai mult dramatism am avut parte la al doilea meci al zilei, Poli Iași-Poli Timișoara. În Copou, gazdele au marcat prin Kizito, în minutul 45, dar timișorenii au plecat cu un punct din Moldova grație lui Șeroni, care a înscris în al șaselea minut adițional și în același timp a suferit o accidentare gravă, după ce s-a lovit de bară. Iași-Timișoara s-a încheiat la egalitate, 1-1

Timișoara se află pe ultima poziție de duce în play-off, locul 6, cu 18 puncte, iar Iașul e pe 9, cu 15 puncte.

Iaşi: Kelava – T. Almeida, Frăsinescu, Cioinac, Sin – Chelaru, Qaka – Chelaru, Luwaga, Pedro Mendes, Oliveira Joalisson – A. Cristea

Timişoara: Curileac – Ciucur, Melinte, Cînu, Ţigănaşu – Vaşvari, Artean – Munteanu, Bîrnoi, Curjuric, Bârnoi - Şeroni

sursă foto:telekomsport.ro

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Mihai Constantin / 16 Apr. 2024