Juventus Bucureşti - FCSB 1-2. Gazdele au ratat un penalty la ultima fază

Autor: Tibi Demeter

FCSB s-a impus cu mari emoţii pe terenul de la Ploieşti, împotriva celor de la Juventus Bucureşi, într-un meci în care gazdele au condus cu 1-0 şi au ratat un penalty la ultima fază.

Nicolae Dică a preferat să utilizeze o formulă experimentală cu multe rezerve şi a avut mari emoţii pentru a obţine cele trei puncte.

Meciul de pe Ilie Oană a început perfect pentru Juventus, iar după doar 12 secunde, Arthur Jorge, ultima achiziţie a vice-campioanei, şi-a trimis mingea în propria poartă.

Cu un moral excelent după golul din startul meciului, echipa lui Daniel Opriţa a avut mult curaj, iar Zaharia şi Benga puteau majora scorul în primele 15 minute.

FCSB nu a arătat deloc precum o echipă cu pretenţii la titlu, însă execuţia din lovitură liberă din minutul 22, a lui Romario Benzar, a făcut ca tabela să arate, 1-1.

Roş-albaştrii au început să domine întâlnirea de la Ploieşti, iar Lucian Filip putea să egaleze la un corner, în timp ce Daniel Benzar a tras mult prea slab pentru a-l învinge pe Relu Stoian.

Ofensiva echipei lui Dică a dat în cele din urmă roade în minutul 35, datorită lui Dennis Man, cel care a înscris un nou gol de trei puncte, la o fază în care a fost servit perfect de către De Amorim, însă Gnohere a faultat clar în atac la faza respectivă.

Juventus putea să egaleze până la pauză, dar şutul din unghi al lui Wallace a fost mult prea moale pentru a trece de Niţă.

Călinţaru şi Sesar au avut primele ocazii ale reprizei a doua, dar şuturile lor nu au creat cu adevărat pericol la poarta adversă.

Dică l-a introdus în minutul 62 şi pe Constantin Budescu, pentru a-i acorda câteva minute după accidentarea suferită în meciul cu Plzen. Mijlocaşul a fost aproape să îşi pună amprenta pe tabela de marcat, însă execuţia lui din lovitură liberă s-a oprit în bara porţii adverse.

Iulian Carabela a demonstrat din nou limitele fotbaliştilor din Liga 1, iar în minutul 72 a primit al doilea galben, după ce a şutat nervos într-o minge şi a fost eliminat de către centralul jocului.

FCSB părea că nu mai are emoţii pentru victoria finală, după eliminarea mijlocaşului echipei din Colentina, dar lucrurile s-au complicat grav la ultima fază.

Sesar a centrat în minutele de prelungire, dintr-o lovitură liberă şi Dragos Nedelcu a blocat mingea cu mâna în interiorul suprafeţei de pedeapsă, iar echipa lui Opriţa a avut şansa să egaleze din lovitură de la 11 metri. George Călinţaru a ales să trimită o scăriţă, dar Florin Niţă a rămas pe centrul porţii şi a prins mingea fără mari probleme.

Daniel Opriţa, antrenorul gazdelor, a anunţat la finalul jocului că va pleca de la conducerea echipei din Colentina, după ce în primele şapte formaţia a adunat doar două puncte şi ocupă ultimul loc în clasament.

FCSB a urcat pe locul secund, cel puţin până la meciurile celor de la FC Botoşani şi CS U Craiova.

Juventus Bucureşti: R. Stoian - Călinţaru, Wallace, Benga, Carabela - Mihăescu - Al. Zaharia (Petre '69), Sesar, Băjenaru (Bărbulescu '77), Stoenac (Dzalamidze '46) - Măzărache. Antrenor: Daniel Opriţa

FCSB: Niţă - R. Benzar, Nedelcu, Jorge, Pleaşcă - Pintilii, Filip (Budescu '62) - Man (Grecu '81), D. Benzar (Achim '46), De Amorim - Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică