Astra fără vlagă, dar cu șanse de calificare: Astra Giurgiu-Oleksandria 0-0

Autor: Mihai Negulescu

Astra Giurgiu a controlat meciul cu Oleksandria din turul al treilea al Europa League, dar echipei lui Edward Iordănescu i-a lipsit claritatea ofensivă.

Aproximativ 2000 de oameni i-au susținut pe astrali pe Stadionul ''Marin Anastasovici'' din Giurgiu.

Meciul a semănat mai degrabă cu un meci de rugby, cu numeroase fragmentări și prea puține realizări tehnice.

Astra a dezamăgit în fața unui adversar care nu a impresionat decât prin combativitate fizică. Echipa lui Edward Iordănescu nu a tras nici măcar o dată pe spațiul porții.

Singurul moment notabil al primei reprize l-a avut în prim-plan pe Claudiu Belu, al cărui șut s-a dus peste poartă, cu cinci minute înainte de pauză. Oaspeții au avut câteva tresăriri în repriza secundă. Mijlocașul Zaporojan a tras de două ori la poartă în minutele 61 și 71, dar de fiecare dată portarul Iliev a reușit să-l blocheze.

Cea mai mare șansă a giurgiuvenilor a fost creată de Nicoară cu un sfert de oră înainte de final. Acesta a fost lansat de Le Tallec, a pătruns în careu, dar a tras puțin pe lângă poartă. Giurgiuvenii păreau că beneficiază de un mare ajutor din minutul 78, când Basov a fost eliminat de la Oleksandria. Numai că Astra nu a știut cum să reacționeze și nu a putut depăși defensiva echipei din Ucraina.

S-a terminat 0-0, la capătul unui joc chinuitor, în care niciuna dintre echipe nu a riscat, preferând mai degrabă să se cunoască în perspectiva meciului retur.

Echipele:

Astra: 23. Plamen Iliev — 7. Claudiu Belu-Iordache, 6. Florin Bejan, 25. Piotr Polczak, 77. Alexandru Stan (căpitan) — 24. Filip Mrzljak, 30. Alexandru Dandea — 10. Alexandru Ioniță II (96. Silviu Balaure, 77), 11. Valentin Gheorghe (4. Marcus Vinícius Vidal Cunha ''Marquinhos Carioca'', 52), 17. Viorel Nicoară — 92. Remus Bogdan Chipirliu (9. Anthony Le Tallec, 55). Antrenor: Edward Iordănescu.

FK Oleksandria: 79. Iuri Pankov — 2. Serghei Cebotaev, 87. Serghi Basov, 17. Andrei Ghitcenko, 29. Andrei Bațula — 44. Evgheni Banada, 15. Andrei Zaporojan (căpitan), 22. Vasil Grițuk (9. Vitali Ponomar, 66) — 27. Serghi Starenki (5. Valeri Bondarenko, 80), 18. Artem Sitalo, 14. Artem Poliarus (11. Andrei Țurikov, 71). Antrenor: Vladimir Șaran.