Remiză și calificare pentru giurgiuveni. FK Zira-Astra Giurgiu 0-0, în returul din turul 2 preliminar al Europa League

Autor: Daniel Samoilă

O deplasarea lungă și obositoare în Azerbaijan pentru echipa lui Edi Iordănescu, Astra Giurgiu, care se pregătea de returul cu FK Zira, echipă pe care a învins-o cu 3-1, în manșa tur.

Iordănescu a început tot într-un sistem 4-2-3-1, atacantul preferat fiind Chipirliu, în timp ce la gazde a fost încă de la început și Gabi Matei, fundașul dreapta al celor de la Zira. De notat ocaziile mari pe care le-au avut azerii în primele 10 minute ale partidei. Atacantul Gadze a fost cel mai periculos om, având câteva ocazii bune după un început nesigur al fundașilor Astrei.

Treptat însă, giurgiuvenii au preluat inițiativa și au dominat mijlocul terenului printr-un joc de posesie prelungită, iar după minutul 30 au venit și primele ocazii. Nicoară a irosit două mari șanse, prima dată în minutul 32, atunci când a tras în portarul advers, iar două minute mai târziu reia un balon în goalkeeper-ul Nazirov, mingea lovindu-se de Khalizade, care a fost aproape de autogol.

S-a intrat cu 0-0 la pauză. De la cabine au venit mult mai determinați jucătorii lui Iordănescu, tehnicianul mizând în partea secundă pe Le Tallec, în atac. Francezul a reluat cu capul peste poartă, în minutul 58, semnând o ocazie importantă pentru oaspeți.

Ritmul partidei a fost ceva mai domol în repriza a doua, iar cei de la Zira au reluat atacurile periculoase spre finalul întâlnirii. Djuric ratează o mare șansă în minutul 73, însă Iliev are un reflex fantastic. Aliyev și Gadze au mai insistat în ultimele zece minute, însă fără efect pe tabela de marcaj.

S-a terminat FK Zira-Astra 0-0. Formația lui Edi Iordănescu s-a calificat cu scorul general de 3-1 în turul 3 preliminar din Europa League, acolo unde o va întâlni pe FC Oleksandria, din Ucraina. Manșa tur va avea loc la Giurgiu, joi, 27 iulie, urmând ca returul să aibă loc peste altă săptămână, în Ucraina.

Echipele de start:

FK Zira: Nazirov-G.Matei, Krneta, Boum, Khalizade-Igbekoyi, Djuric-Manga, Sadiqov, Belfort-Gadze

Astra: Iliev-Belu, Polczak, Erico, Stan-Dandea, Mrzljak-Ioniță, Marquinhos, Nicoară-Chipirliu

sursă foto: prosport.ro