Real castiga pe Calderon si se distanteaza in fruntea clasamentului

Autor: Aurelian Rotea

Real Madrid avea nevoie de o victorie ca sa se distanteze la patru puncte de Barcelona, in urma egalului obtinut de catalani pe teren propriu cu Malaga. O eventuala victorie pentru Atletico nu facea nimic decat sa complice lucrurile in lupta pentru titlu. Simeone a trebuit sa abordeze un stil diferit in aceasta partida, deoarece un egal nu o ajuta deloc pe Atletico. Acest lucru i-a convenit de minune lui Zidane, care a stiut sa profite pe deplin.

Oaspetii au inceput mai bine partida si au deschis scorul in minutul 23, printr-o lovitura libera executata de Cristiano Ronaldo si deviata de zid. Jocul a fost destul de linistit pana la pauza, iar Realul intra in avantaj la cabine.

Dupa pauza gazdele au preluat initiativa, construind cateva faze in jumatatea adversa care i-au dat probleme lui Oblak. In minutul 69 centralul a acordat destul de usor penalty la un duel intre Savic si Ronaldo, iar portughezul a majorat scorul de la punctul cu var.

Dupa 77 de minute de la primul fluier Gareth Bale a facut o preluare foarte buna, a sprintat in banda si a pasat decisiv pentru Ronaldo, care a realizat hattrickul. Lucrurile se agravau tot mai mult pentru trupa lui Simeone, iar titlul parea tot mai departe de a se intoarce pe Vicente Calderon.

Navas si-a continuat sirul interventiilor bune, interzicandu-i lui Carrasco sa inscrie golul de onoare. Meciul s-a incheiat cu scorul de 0-3, transformand echipa lui Zidane in principala favorita la castigarea campionatului.

Echipele de start:

Atletico Madrid:Oblak-Luis-Godin-Savic-Juanfran-Carrasco-Gabi-Koke-Saul-Griezmann-Torres.

Real Madrid:Navas-Marcelo-Varane-Nacho-Carvajal-Modric-Kovacic-Isco-Lucas-Ronaldo-Bale.