Debut spectaculos pentru favorite in noua editie a Uefa Champions League

Autor: Aurelian Rotea

Scorul serii a fost stabilit de Barcelona, care a invins pe teren propriu cu scorul de 7-0 formatia scotiana Celtic Glasgow. Messi a inscris un hattrick, in timp ce Suarez a punctat de doua ori. O alta favorita la castigarea competitiei in acest an, Bayern Munchen, s-a oprit la cota  cinci in meciul disputat in compania celor de la FK Rostov.

Atletico Madrid a castigat la limita in deplasarea din Olanda, desi au controlat meciul. Pe parcursul primei reprize PSV a ratat un penalty pe  Guardado, iar trupa lui Simeone a plecat cu toate punctele.
In cel mai echlibrat duel al serii, Alexis Sanchez a scos un egal nesperat pentru Arsenal. Cavani a deschis scorul pentru PSG in primul minut, dupa care a exasperat fanii francezi prin numeroasele ratari.
Meciul dintre Manchester City si Borussia Monchengladbach a fost amanat din cauza ploii.

Toate rezultatele serii:

Barcelona- Celtic 7-0(Messi 3' 27' 60',Neymar 50',Iniesta 59',Suarez 75' 88')

Bayern-Rostov 5-0(Lewandowski 28', Muller 45+2', Kimmich 53' 60', Bernat 90')

Benfica-Besiktas 1-1( 12' Cervi/ Talisca 90+3 ')

Dynamo Kiev-Napoli 1-2( 26' Garmash/Milik 36' 45+2')

FC Basel-Ludogorets 1-1( 79' Steffen/45' Cafu)

PSG-Arsenal 1-1 ( 1' Cavani/ 78' Sanchez)

PSV-Atletico Madrid 0-1( 43' Saul Niguez)

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Apr. 2024

Xavi continuă alături de FC Barcelona. Starea de spirit s-a schimbat

Într-o întorsătură surprinzătoare a evenimentelor, Xavi Hernández, antrenorul Barcelonei, a anunțat decizia de a rămâne în funcție până în vara anului 2025.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.