Tăvălugul Bayern Munchen a început în forță Bundesliga, 6-0 cu Werder Bremen

Autor: Nicolas Grama

Trecerea de la un antrenor spaniol la altul italian nu s-a simțit pentru Bayern Munchen.

La primul meci din Bundesliga cu Ancelotti pe bancă, bavarezii au surclasat-o pe Werder Bremen cu 6-0.

Campioana Germaniei avea deja 2-0 după primul sfert de oră, după reușitele lui Xabi Alonso și Robert Lewandowski.

Atacantul polonez s-a remarcat și mai mult în repriza secundă. A făcut dubla în chiar primul minut al părţii a doua, după o pasă primită de la Thomas Muller. Tot el i-a pasat și lui Philipp Lahm, în minutul 66, când scorul a devenit 4-0.

Frank Ribery a dus scorul la 5-0, în minutul 73, iar Lewandowski şi-a completat hat-trick-ul patru minute mai târziu, când a transformat un penalty. Așadar, încă din startul sezonul Bayern Munchen își sperie contracandidatele și se anunță principala candidată la titlu.

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită