Spiritul dragonilor trimite „dracii” acasă. Țara Galilor-Belgia 3-1, în sferturile Euro 2016

Autor: Aurelian Rotea

Tara Galilor a produs o nouă surpriză la Campionatul European, câstigand cu 3-1 in fata Belgiei, în sferturile de finală ale Campionatului European.

„Dragonii” au arătat un spirit de luptă admirabil și au răsturnat scorul, deși meciul a început cum nu se putea mai bine pentru selecționata de vedete a lui Wilmots.

Lille a fost sub asediul belgienilor, trecuți granița în nordul Franței, dar așteptările valonilor și ale flamanzilor au fost justificate doar pentru o jumătate de oră.

Belgia a marcat repede, in minutul 13, printr-un sut superb al lui Nainggolan, care a succedat o ocazie rarisimă a lui Hazard și compania. Desi totul parea ca merge bine pentru belgieni, Williams a lovit in minutul 31, in urma unei centrari foarte bune trimise de Aaron Ramsey. Scorul la pauza era egal, viitoarea semifinalista nefiind decisa inca.

Ceea ce s-a intamplat in actul secund a surpins pe toata lumea și a amintit de victoria islandezilor in fata Angliei. Wilmots a mutat neinspirat și l-a trimis în teren pe Fellaini, iar jocul Belgiei s-a îngreunat.

Apoi, destul de repede, atacantul liber de contract, Robson-Kanu, a preluat o pasa venita de la acelasi Ramsey, a pacalit trei jucatori adversi si l-a invins pe Courtois.

Belgienii erau condusi, asa ca Wilmots a încercat să reacționeze. Din nou, neinspirat. Pe parcursul reprizei au intrat Mertens si Bathsuayi, dar cei care au inscris au fost tot galezii. De data aceasta marcatorul a fost Vokes, cu o lovitură superbă de cap, care a stabilit scorul final in minutul 86.

Belgienii au fost trimisi acasa inca din sferturi, desi aveau o parte de tablou accesibila, iar Tara Galilor merge in semifinale, unde va intalni Portugalia. Vom avea așadar o confruntare Bale-Ronaldo, adică doi jucători care au înțeles să se pună în slujba echipei.

Echipele de start:

Tara Galilor: Hennessey - Chester - Davis - Williams - Taylor - Allen - Ledley - Ramsey - Gunter - Bale - Kanu.

Belgia: Courtois - Meunier - Alderweireld - Denayer - Lukaku - Nainggolan - Witsel - De Bruyne - Carrasco - Hazard - Lukaku.

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită